August Jensen přespurtoval v královské etapě Arctic Race of Norway Dylana Teunse

nabor

Pětikilometrový vrchol Finnvikdalen zvládl nejlépe jezdec, který je na severu Norska doma. August Jensen (Coop) v těsném dojezdu královské etapy předčil průběžně vedoucího Dylana Teunse (BMC) a dostal se na druhé místo celkové klasifikace. Za touto dvojicí dojel do cíle předposlední etapy Dorian Godon (Cofidis).

Po velkolepém dojezdu 2. etapy na vojenském letišti Bardufoss se peloton přesunul 100 kilometrů severně do obce Lyngseidet. V krasném prostředí mezi fjordy čekal na jezdce start třetí a zatím nejtěžší etapy. Na necelých 186 kilometrech jim v cestě stála tři hodnocená stoupání včetně cílového vrcholu Finnvikdalen (5,2 km, průměr 4,9 %) poblíž města Tromsø, známého sportovním fanouškům zejména díky zimním sportům a fotbalu.

Už po pěti kilometrech se zrodil první únik trojice Kenny De Ketele (Sport Vlaanderen-Baloise), Håkon Aalrust (Coop) a Herman Dahl (Sparebanken Sør). Peloton je ale nechal odjet jen na 20 kilometrů, být v úniku dne totiž toužila celá řada dalších jezdců.

Bojovník Eisel

Mezi nimi zejména Bernhard Eisel (Dimension Data), který chtěl udržet lososový dres pro nejlepšího vrchaře. Spolu s ním se do úniku vydala trojice Truls Korsaeth (Astana), Ole Andre Austevoll (Coop) a Sébastien Delfosse (WB-Veranclassic). Posléze je doplnil ještě kvartet ve složení Hugo Hofstetter (Cofidis), Adrien Petit (Direct Energie), Boris Vallée (Fortuneo-Oscaro) a Daniel Diaz (Delko Marseille-Provence KTM).

Právě poslední jmenovaný byl přitom pro Eisela největší hrozbou. Zvlášť, když se mu podařilo ovládnout první vrchařskou prémii dne. Zkušený Rakušan ovšem kontroval na druhém hodnoceném stoupání a vedení ve vrchařské soutěži tak před posledním dnem udržel. Únik jako takový si vybudoval maximální náskok 4 minuty, který od 80. kilometru začal klesat. S blížícím se cílem navíc uprchlíci přestávali spolupracovat a bylo stále jasnější, že se o dnešním vítězi rozhodne na cílovém pětikilometrovém stoupání.

Nový norský hrdina

Na úpatí Finnvikdalenu bylo pole opět pohromadě, nikoli ale nadlouho. Tři kilometry před cílem nastoupil Andreï Grivko (Astana) a vybudoval si náskok, který udržel téměř na hranici posledního kilometru. Další nástupy už si hlídal vedoucí muž celkového pořadí Dylan Teuns a sám plánoval útočit na bonifikační vteřiny s cílem upevnit své vedení. Proti jeho dalšímu vítězství byl ale domácí hrdina August Jensen (Coop). Jediný závodník ze severního Norska sprintoval do cíle bok po boku s Belgičanem a o jeho těsném vítězství musel rozhodnout až photo-finish.

Jensen se zároveň dostal na 2. místo celkové klasifikace a na Teunse ztrácí jen 3 vteřiny. Celkovým pořadím může přitom výrazně zamíchat i zítřejší závěrečná etapa, na které je naplánováno hned šest stoupání 2. kategorie a zvlněný dojezd v cílovém Tromsø.

Pořadí 3. etapy

# Rider Name (Country) Team Result
1 August Jensen (Nor) Team Coop 4:19:05
2 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
3 Dorian Godon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
4 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport
5 Lietaer Eliot (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
6 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
7 Rein Taaramäe (Est) Katusha-Alpecin 0:00:04
8 Börn Tore Hoem (Nor) Joker Icopal
9 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker Icopal
10 Jakub Kaczmarek (Pol) CCC Sprandi Polkowice

 

Celkové pořadí po 3. etapě

# Rider Name (Country) Team Result
1 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 12:09:22
2 August Jensen (Nor) Team Coop 0:00:03
3 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport 0:00:17
4 Lietaer Eliot (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:19
5 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin
6 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
7 Börn Tore Hoem (Nor) Joker Icopal 0:00:23
8 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker Icopal
9 Amanuel Ghebreigzabhier Werkilul (Eri) Dimension Data 0:00:29
10 Jonas Koch (Ger) CCC Sprandi Polkowice 0:00:33