Andreas Leknessund ve 2. etapě zaskočil peloton

nabor

Po celodenním úniku nakonec oslavil doposud životní prvenství Andreas Leknessund, který za sebou udržel hlavní pole. Pro druhé místo si pak dospurtoval Alberto Bettiol a pro třetí Michael Matthews.

Na peloton dnes čekala další náročná etapa do města Aesch. Po chaotickém začátku se nakonec do úniku se dostali Matt Holmes (Lotto Soudal), Michael Schär (AG2R Citroën), Matteo Badilatti (Groupama-FDJ), Andreas Leknessund (DSM), Jonas Rutsch (EF Education-EasyPost), Leonardo Basso (Astana-Qazaqstan), Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies), Joel Suter (UAE Team Emirates) a Lorrenzo Manzin (TotalEnergies).

V náročném terénu postupně z čelní skupiny odpadával jeden závodník za druhým. Nicméně peloton dal úniku poměrně velký náskok, a tak ti, co se na čele udrželi, mohli živit šance na etapové prvenství. Navíc zde byla celá řada závodníků, která neměla velkou ztrátu v celkovém pořadí, a tak virtuálně atakovali i žlutý dres Stephena Williamse.

Na čelo pelotonu tak museli najet Tim Declerq a Dylan van Baarle, kteří výrazně snižovali náskok čelní skupiny, která ale i tak najížděla do posledního stoupání dne s více než 2minutovým náskokem.

Stoupání Challpass měřilo 6,3km do průměrného sklonu 6,2%, ale především poslední 2 kilometry byly obzvláště prudké.

Mathieu Burgaudeau se snažil hned dvakrát vzdálit svým konkurentům v úniku, ale ani jednou nebyl úspěšný. Nicméně jeho druhého nástupu chytře využil Andreas Leknessund, který nastoupil hned poté, co byl Francouz pohlcen. Leknessund si rychle vybudoval náskok, zatímco zbytek skupiny váhal. Norský závodník si na ostatní vypracoval více než půlminutový náskok, navíc na peloton to bylo stále více než minutu a půl. V momentě, kdy se jako první dostal na vrchol stoupání, bylo takřka jisté, že se stane i etapovým vítězem. Leknessund tak ve druhé etapě získal teprve třetí profesionální prvenství.

Zbytek únik stihl peloton dostihnout, a tak se zde svedl alespoň spurt o 2. místo. V tom byl nakonec nejúspěšnější Alberto Bettiol, který zvedl ruce nad hlavu v oslavném gestu. Pravděpodobně mu uniklo, že pravý vítěz etapy byl v té době již takřka 40 sekund v cíli.

Pro třetí místo si pak dospurtoval Michael Matthews. V pelotonu dojel i Stephen Williams, který tak udržel žlutý trikot pro vedoucího závodníka, ačkoliv Andreas Leknessund se mu hodně přiblížil a po dnešní etapě na něj ztrácí jen 7 sekund.

Zdroj fotografie: Getty Images