Amstel Gold Race vyhrál Philippe Gilbert – již počtvrté!

Philippe Gilbert vyhrál Amstel Gold Race, když ve spurtu porazil Michala Kwiatkowského.

Únik se vytvořil ve složení Lars Boom (LottoNL-Jumbo), Stijn Vandenbergh (AG2R-La Mondiale), Mads Wurtz Schmidt (Katusha-Alpecin), Tim Ariesen (Roompot), Nikita Stalnov (Astana), Michal Paluta (CCC Sprandi Polkowice), Brendan Canty (Cannondale-Drapac), Johann Van Zyl (Dimension Data), Kenneth Van Rooy (Sport Vlaanderen-Baloise), Pieter Van Speybrouck (Wanty-Groupe Gobert), Vincenzo Albanese (Bardiani-CSF), Fabien Grellier (Direct Energie). Jejich náskok se šplhal k sedmi minutám, ale především týmy Movistar a Sunweb se postaraly o to, že peloton je začal postupně stahovat.

Na trati se i padalo a na zemi se ocitli i favorité dnešního závodu – Philippe Gilbert nebo druhý z loňského ročníku Michael Valgren. Oba závodníci se však bez problémů vrátili zpět do pelotonu.

Odhodlaně dnes vypadal vítěz letošního Paris-Roubaix Greg Van Avermaet, jehož tým BMC se prakticky celý vyskládal na čelo 75 kilometrů před cílem, značně navýšil tempo a náskok úniku rázem klesl pod jednu minutu. Jenže BMC nadále pokračovalo ve zběsilém tempu, což byl varovný signál pro ostatní favority. Na čele se tak postupně začali objevovat Kwiatkowski, Gilbert, Wellens, Valverde či český mistr Roman Kreuziger.

Z úniku mezitím nastoupil Fabien Grellier, zatímco zbytek uprchlíků mezitím dojel peloton. Francouz si dlouho držel minimální náskok, ale 40 kilometrů před cílem byl pohlcen.

Poté přišel krátký a prudký kopec – Cruisberg. Zde nastoupil Tiesj Benoot, kterého se chytli Sergio Henao, Philippe Gilbert, Michael Albasini, Bert van Lindeman a později se dotáhl Nathan Haas, Ion Izagirre a José Joaquín Rojas. Tato silná skupina si poměrně rychle vytvořila 20 sekundový náskok.

Peloton se za nimi začal dělit, také díky aktivitě Romana Kreuzigera. Takto se oddělila skupina, kde kromě Čecha nechyběli ani Michał Kwiatkowski, Greg Van Avermaet, Tim Wellens nebo Bob Jungels. Jenže chyběla tu výraznější spolupráce, a tak se peloton znovu spojil. Vedoucí skupina si mezitím držela náskok okolo 15 sekund.

Jenže poté přišel pád, kde zůstal i Roman Kreuziger a obhájce prvenství Enrico Gasparotto. V závodě pokračovali, ale přišli o šanci na výhru.

Na dalším kopci nastoupil Kwiatkowski a doskočil si do vedoucí skupiny a tým Sky tu tak získal početní převahu. Tuto skupinu se snažila dojet čtveřice závodníků – Valverde, Avermaet, Wellens a Felline. K nim se přidal Rui Costa, Bob Jungels a Warren Barguil. Rozestup mezi těmito skupinami činil dvacet kilometrů před cílem 30 sekund.

Následoval předposlední kopec na trati – slavný Cauberg. Zde se náskok čelní skupiny znovu rozrostl o dalších deset sekund. Sedm kilometrů před cílem přišel na řadu Bemelerberg – poslední stoupání dne. Již zde bylo jasné, že o vítězi se rozhodne s čelní sedmičky.

Na Bemelerbergu nastoupil Kwiatkowski, ale všichni se ho udrželi. Poté nastoupil Gilbert a společně s právě Kwiatkowskim se vzdálili zbytku skupiny. Tři kilometry před cílem již měli náskok 20 sekund.

Následně přišla řada na spurt. Gilbert spurtoval z první pozice. První vyrazil Kwiatkowski, ale příliš brzo. Gilbert se ho udržel a v závěru ho dokázal porazit. Amstel Gold Race vyhrál počtvrté. Pro třetí místo si dojel Michael Albasini.

[cyklostat id=“Amstel-Gold-Race“ etapa=“0″ rok=“2017″ nadpis=“Amstel Gold Race 2017″]