Tom Boonen vs. Fabian Cancellara. Konec jedné éry? – 2. díl


V posledních letech končí v profesionální cyklistice stále více a více jezdců, kteří se zásadně zapsali do historie tohoto sportu. Kariéru zakončilo bratrské duo Schlecků, mladší Andy v roce 2014 a starší Fränck po loňské sezóně. Po sezóně 2014 Thor Hushovd, Jens Voigt nebo David Millar. V úvodu roku 2015 skončil vítěz Tour de France 2011 a mistr světa z roku 2009 Cadel Evans. Následující rok se rozhodl skončit Bradley Wiggins, po letošní Tour de France odejde do cyklistického důchodu pravděpodobně nejpopulárnější francouzský cyklista poslední dekády – Thomas Voeckler a mnoho dalších. Jenže možná nejvíce budeme postrádat duo Cancellara – Boonen. Duo, jejichž rivalita nás na klasikách ohromovala více než patnáct let!

V prvním díle jsme skončili vítězstvím Fabiana Cancellary na závodu Kolem Flander v roce 2013.

Po vítězství na Ronde se stává Cancellara hlavním favoritem pro Paris-Roubaix. Třiadvacet kilometrů před cílem nastupuje ze skupiny favoritů a s ním útočí i Zdeněk Štybar. Před nimi jede Sep Vanmarcke a Stijn Vandenbergh, Štybarův týmový kolega. Český cyklista se s Cancellarou udrží a společně dojíždějí až k čelnímu duu. S dvojicí jezdců vpředu se zdá, že má tým Omega Pharma situaci pod kontrolou. Ovšem vše změní úsek Carrefour de l’Arbre. Hned v úvodu tohoto kostkovaného úseku padá Vandenbergh. Vanmarcke se Štybarem jedou za Cancellarou, který ve snaze vyhnout se kostkám, jede až úplně u diváků. A pak to přijde, necelých patnáct kilometrů před cílem se Štybar sráží s jedním z diváků a ztrácí kontakt s čelem. O vítězství se tak rozhodne mezi Cancellarou a Vanmarckem. Společně přijíždějí až na velodrom v Roubaix a Vanmarcke musí spurtovat z první pozice, což nemusí být na dráze úplná nevýhoda, jelikož může svého protivníka dlouhou dobu držet u bariéry na vnější straně dráhy. Ovšem čtyřiadvacetiletý Vanmarcke udělá chybu a začne spurtovat příliš brzy. Cancellara tak nezaváhá a vítězí.

Pro Cancellaru je to šesté monumentální vítězství. V cíli ulehá do středu velodromu a nemůže tomu uvěřit.

Fabian Cancellara
Cancellara poráží ve spurtu Vanmarcka. Jeho triumfu přihlíží i Zdeněk Štybar, kterého ze hry o výhru vyřadila srážka z divákem.

Boonenovi se nepodaří vyhrát žádný velký závod ani následující rok. Na Flandrech promešká rozhodující útok. Útok, který nevytvoří nikdo jiný než právě Cancellara. K útoku si vybírá stejně jako rok před tím stoupání Oude Kwaremont. Jediný kdo se ho udrží je muž, kterého loni přespurtoval na Paris-Roubaix – Sep Vanmarcke. Dojedou Avermaeta s Vandenberghem a směřují vstříc cíli. Papírově nejrychlejší je tu Avermaet, ale ve spurtu po 260 kilometrech na belgických kostkách se může radovat kdokoli. Jezdci začnou taktizovat. Zezadu je stahuje skupina Kristoffa a Nikiho Terpstry a také skupina Toma Boonena neztrácí mnoho.

Jenže již je příliš pozdě. O výhře se rozhodne mezi vedoucí čtveřicí. Jako první začnou spurtovat takřka shodně Cancellara s Avermaetem. Švýcar si do závěru schoval více sil a vítězí.

Obhajuje vítězství z Flander. Získává svůj třetí triumf a v cíli neskrývá svou radost. Boonen končí na sedmém místě.

Poté již přijde na řadu Paris-Roubaix. Po Carrefour de l’Arbre se vyčlení překvapivě velká skupina o jedenácti lidech. Nechybí tu Boonen, Cancellara, Štybar, Sagan, Wiggins, Thomas, Degenkolb nebo Terpstra.

Omega Pharma tu tedy má jasnou početní převahu, a tak může spoléhat na víc karet. Nejprve však útočí Bradley Wiggins. Tento útok si soupeři pokryjí. Poté šest kilometrů před cílem útočí Niki Terpstra. Soupeři zaváhají a dají mu rozhodující náskok, který dotáhne až do cíle. Cancellara spurtuje na třetím místě, Boonen se do spurtu nezapojuje a uzavírá skupinu na místě desátém.

Závěr kariéry

Jak Boonen i Cancellara vykazují i ve věku vysoko nad třicet let vysokou výkonnost. Více je vidět je Švýcar, ale i Boonen zaznamenává výborné výsledky a oba se ještě jednou přiblíží nejvyššímu stupínku na monumentu, ale už nikdy na něj nedosáhnou.

Na konci sezóny 2014 během závodu Abu Dhabi Tour, potká Boonena tvrdý pád. Boonen zůstává v bezvědomí. V nemocnici je mu diagnostikována zlomenina temporální kosti, kvůli čemuž trvale přijde o část sluchu a bude trvat šest měsíců než se bude moct vrátit zpět na kolo.

Tom Boonen
Tvrdý pád během závodu Abu Dhabi Tour, připraví Boonena navždy o část sluchu a málem znamenal předčasný konec jeho kariéry.

Boonen se však zotavoval lépe než se čekalo. Za dva měsíce začíná znovu trénovat, ale rozhodne se vynechat většinu jarních klasik, včetně Paris-Roubaix a závodu Kolem Flander, na které nemá podle jeho slov po zimě strávené v nemocnici výkonnost. Přesto jede závody Omloop Het Nieuwsblad, kde jeho tým zaskočí Ian Stannard a Tommeke skončí na třetím místě, a Kuurne-Brusel-Kuurne.

Cancellara se zdá v dobré kondici. Vyhraje etapu na závodě Kolem Ománu a také závěrečnou časovku na Tirreno-Adriatico. Na Milán-Sanremo spurtuje v čase vítěze pro sedmé místo. Ovšem na E3 Harelbeke padá, zraní se a i on je ze hry po zbytek klasik. Vrací se na závodě Tour des Fjords a na Tour de France končí třetí v úvodní časovce, a třetí v druhé rovinaté etapě, díky čemuž se dostává do žlutého trikotu. Ovšem poté přijde těžký pád ve třetí etapě.

Cancellara je po pádu otřesený, ale při vědomí. Ředitel Tour de France Christian Prudhomme pozastavuje závod, aby se jezdci z pádu mohli ošetřit a dotáhnout zpět. Cancellara je však evidentně zraněný. Uhájit žlutý trikot na Mur de Huy je nemožné. Do cíle přijíždí se ztrátou takřka dvanácti minut. Je převezen do nemocnice, kde jsou odhaleny dva zlomené bederní obratle, stejné zranění jaké ho už v této sezóně potkalo po pádu na E3 Harelbeke.

Fabian Cancellara
Bojovník. Cancellara si v pádu láme dva bederní obratle, přesto etapu dokončí. V cíli se vyjadřuje: „Kdybych neměl na sobě žlutý trikot dávno bych vzdal. Ale nedokončit etapu ve žlutém trikotu? To se nesluší.“

Po neúspěšném roce jsou oba jezdci odhodlaní dát do sezóny 2016 vše. Cancellara ještě před začátkem prohlašuje: „Tohle je moje poslední sezóna.“

Také si vytyčí hned několik cílů: jarní klasiky, poprvé si obléknout růžový trikot na Giro d’Italia, Tour de France a olympijské hry.

Boonen ještě není rozhodnut zda skončí nebo ne.

Cancellara začíná sezónu skvěle. Vyhrává jeden z tradičních závodů na Mallorce – Trofeo Serra de Tramuntana. Poté také vítězí v časovce na Volta ao Algarve a také potřetí vyhrává Strade Bianche poté co ve spurtu porazí Zdeňka Štybara. Vítězí i v časovce na Tirreno-Adriatico. Na E3 Harelbeke má defekt. Dlouhé minuty stojí na kraji silnice a čeká na nové kolo. Když ho dostává vydá se dojet obrovskou ztrátu. Jede výborně a vrací se do vedoucí skupiny, ale na útok Petra Sagana a Michala Kwiatkowského mu již nezbudou síly. Nakonec končí čtvrtý.

Na závodě Kolem Flander si nechá odjet Petra Sagana. Následně se ho vydá stíhat až příliš pozdě a slovenského cyklistu již nedojede, přesto do cíle přijíždí na druhém místě. Fanoušci šílí, vítají naposledy v cíli jejich závodu Fabiana Cancellaru, nyní již legendu světové cyklistiky.

Fabian Cancellara
Fanoušci vítají svého šampiona. Ještě jednou a naposledy. Cancellara se loučí se závodem Kolem Flander, který třikrát vyhrál, druhým místem.

Poté již přijde Paris-Roubaix. Bude se jednat o jeden z nejlepších ročníků posledních let. Po pádu, který rozdělí peloton na dvě skupiny se závodí od startu až do cíle. V té první je Tom Boonen a o tempo ve druhé stíhací skupině se stará především Cancellara a Sagan. Ovšem Cancellara na jednom z kostkovaných úseků padá. To je konec jeho ambicím na jeho posledním Paris-Roubaix.

Fabian Cacellara
Konec všem nadějím. Fabian Cancellara během svého posledního Paris-Roubaix padá a do cíle přijíždí nakonec jako čtyřicátý.

Popáté však může vyhrát Tom Boonen. Ten je vpředu společně s Ianem Stannardem, Edvaldem Boassonem Hagenem, Sepem Vanmarckem a Matthewem Haymanem.

Tito jezdci společně přejedou všechny dlážděné úseky a blíží se k cílovému velodromu. Zde nastupují ostatním Hayman a Boonen a společně najíždí na velodrom. V australské televizi říká komentátor: „Na velodrom najíždí Matthew Hayman, jezdec s jedním profesionálním vítěstvím a Tom Boonen, jezdec se 109 profesionálními vítězstvími.“

V závěru se k nim ostatní dotahují a tak se rozhoduje ve spurtu mezi pěti závodníky. Jako první začne spurtovat Hayman. Boonen se ho snaží v závěru předjet, ale již to nedokáže. Končí jako druhý, těsně od svého pátého triumfu na Paris-Roubaix. A v cíli se rozhodne: „Kariéru ukončím po příštím Paris-Roubaix.“

Matthew Hayman
Tom Boonen jen těsně prohraje spurt o svůj pátý titul z Paris-Roubaix. Poráží ho senzačně Matthew Hayman, pro kterého je to teprve druhé profesionální vítězství.

Cancellara neuspěje ani na Giru, kde ho sužuje nemoc a ani na Tour de France. Poslední šanci má tak v časovce na olympiádě. Náročný kopcovitý profil v Riu de Janeiro mu příliš nesvědčí. Větší favorité jsou vrchaři. Ovšem Cancellara se na olympijské hry perfektně připravil. Všechny zaskočí a získává svou druhou zlatou olympijskou medaili. Byl to pro něj poslední závod a loučí se absolutním vrcholu.

Fabian Cancellara
Fabian Cancellara ve svém úplně posledním závodě získává zlatou olympijskou medaili.

Tomu Boonen má před sebou poslední půl sezónu. Vyhrává etapu na Kolem Valonska a také klasiku RideLondon Classic, když ve spurtu poráží Marka Renshawa a Michaela Matthewse. Přidává také vítězství z Brussel Cycling Classic a rozhodne se startovat na mistrovství světa v Doha.

Vše jde podle plánu. Zůstává ve vedoucí skupině. Poté se již schyluje ke spurtu. Boonen však udělá chybu a začne spurtovat příliš brzy. Rozjede tak spurt Petrovi Saganovi, který vítězí. Přesto však Boonen bere bronz. Se třetím místem nepočítal, přesto je v cíli zklamaný. Mohl vyhrát podruhé duhový trikot a to z odstupem dvanácti let!

Poté již začíná jeho poslední sezóna, kterou zakončí v dubnu na Paris-Roubaix. V lednu vítězí v etapě na Vuelta a San Juan, ale následně již nemá příliš štěstí. Na Omloop Het Nieuwsblad padá a odstupuje. Ze hry o výhru na E3 Harelbeke a Gent-Wevelgem ho vyřadí defekty. Na závodě Kolem Flander, se postará o rozhodující nástup, když na Kapelmuuru nastupí a připraví pozici Philippu Gilbertovi. On sám má však znovu defekt a o vítězství bojovat nemůže, Gilbert vyhrává a z velké části může poděkovat právě Tommekemu.

Poté již přijde na řadu jeho poslední Paris-Roubaix. Mnohokrát útočí a na kostkách si jako vždy vede výborně. Ovšem promešká rohodující útok Grega Van Avermaeta a do cíle nakonec dojíždí jako třináctý.

 

Tom Boonen
Tommeke znovu jede výborně, ale končí třináctý. Jeho první a poslední start na Paris-Roubaix dělilo patnáct let!

Shrnutí

To byla kariéra Toma Boonena a Fabiana Cancellary. Možná dvou nejlepších klasikářů v historii. Boonen vyhrál sedm monumentů (4x Paris-Roubaix a 3x Kolem Flander), 5x E3 Harelbeke, 3x Gent-Wevelgem, 2x mistrovství světa (1x závod s hromadným startem a 1x v týmovou časovku s týmem Omega Pharma-Quick Step), 2x mistrovství Belgie, šest etap na Tour de France a zelený trikot v roce 2007, dvě etapy na Vueltě, 4x Kuurne-Brusel-Kuurne, 2x Scheldeprijs, čtyřikrát celkově závod Kolem Qataru (a 22 etap) a mnoho dalších závodů. Dohromady tak nasbíral 113 profesionálních vítězství.

Cancellara rovněž vyhrál sedm monumentů (3x Paris-Roubaix, 3x Kolem Flander, 1x Milán-Sanremo), 3x E3 Harelbeke, 4x mistrovství světa v časovce, 11x mistrovství Švýcarska (2x v závodě s hromadným startem a 9x v časovce), sedm etap na Tour de France (vezl nejvíce dní žlutý trikot z jezdců, který Tour nikdy nevyhráli – 29 dní), 4 etapy na Vueltě (včetně jedné týmové časovky), Tirreno-Adriatico, závod Kolem Švýcarska, 2x olympijské hry (časovka), 3x Strade Bianche, závody Kolem Ománu nebo Kolem Dánska a další. Dohromady vyhrál 75 závodů.

Jestli byli nejlepší klasikáři v historii s jistotou říci nemůžeme, ale určitě byli nejlepší v této generaci. Zpravidla vyhrával jeden z nich, i když jejich nadvládu se pokoušeli narušit Nick Nuyens, Filippo Pozzato, Johan Vansummeren, Stuart O’Grady, Thor Hushovd, Stijn Devolder, Alessandro Ballan, Peter Sagan, Greg Van Avermaet, Alexander Kristoff, John Degenkolb nebo i Zdeněk Štybar a další.

Boonen a Cancellara

A kdo je teď nahradí? Cancellara jako svého nástupce vybral Jaspera Stuyvena, kterému předával zkušenosti v Treku. Na letošním Paris-Roubaix zapůsobil dvaadvacetiletý Gianni Moscon, když skončil pátý. Dalšími kdo je může nahradit je například Tiesj Benoot nebo Yves Lampaert, který závodil od roku 2015 s Tomem Boonenem.

A na závěr přikládáme video s možná nejpůsobivějším triumfem Fabiana Cancellary, kdy ve žlutém trikotu absolutně zaskočil spurtéry ve třetí etapě Tour de France 2007 vedoucí do Compiègne. Na videu můžete vidět i Toma Boonena v zeleném trikotu, který finišuje na čtvrtém místě.