Alto de Aitana – poslední možnost k útoku

nabor

Malé východošpanělské pohoří Sierra de Aitana ze sebe vydá to nejlepší, aby ve 20. etapě osvědčilo kvality vítěze Vuelty. Čtyři „dvojky“, cíl na prémii zvláštní kategorie a délka 193,2 km mluví za vše.

Intempo - BenidormPřed pěti lety tu Vuelta začínala, dnes zde odstartuje svou předposlední pouť. Benidorm, město s nejvíce mrakodrapy na obyvatele na světě. Lidí nežije na „Malém Manhattanu“ ani 70 tisíc, budov vysokých alespoň 85 m tu mají 42 – více než jednu na kilometr čtvereční. Nejvyšší je 192metrové Intempo z roku 2014. Na 83 kilometrech za městem čekají závodníky první tři prémie, nejtěžší z nich na 62. kilometru Alto de Vall de Ebo (8 km, 5,4 %).

Profil 20. etapy Vuelty 2016Předehru před finále obstará Puerto de Tudons (7,1 km, 5,3 %). 23,6 kilometrů sjezdu pak vystřídá Alto de Aitana. Stoupání připodobňované k Mont Ventoux má 21 km a 5,9 %. Vizuální podobnost tu je, meteorologickou stanici opticky nahrazuje vojenská základna, nicméně kopec je to přece jen trochu lehčí. Naposledy tu před sedmi lety vládl Damiano Cunego, pódioví Valverde, Sánchez a Evans dojeli pospolu. Bude to letos jinak?

Alto de Aitana - dojezd 20. etapy Vuelty 2016Změnu scénáře má v plánu Froome. Uvidíme, zda se s pódiem smíří Contador. Útočit se může už na prvním kopci, také ale až v půlce Alto de Aitana. Jedno je jisté – oba zmiňování jezdci musí vsadit na jednu kartu. Pokud jejich plán selže, dostane prostor úřadovat kolumbijská dvojka Quintana – Chaves.

Vznikají i další souboje. O páté místo jej svedou Talansky a Yates. Sedmý Scarponi je ve vteřinách s Morenem a De la Cruzem. Formolo bude střežit brány top 10 před Bennettem, S. Sánchezem (pojede-li dál), Peraudem a zcela mimo hru nejsou ani Hermans, Pardilla a Valverde. A co na závěr předvede Leopold König?

Etapa začíná v pravé poledne španělského (a tedy i českého) času. Přenášena bude celá. Odhad dojezdu osciluje mezi 17:23 a 17:58. Tipněte si vítěze na Facebooku.