Z Alp do Provence. Nejdelší etapa Tour 2017

nabor

Měří 222,5 kilometrů a má značně negativní celkové převýšení. 19. etapa by měla skončit spurtem, ale vyloučen není ani úspěch úniku.

19. etapa profil Tour de France 2017Kdyby ještě jel Marcel Kittel, byl by to bolestivý začátek etapy. Dvě „trojky“ Col Lebraut (4,7 km, 6 %, cíl 196,5 km) a Côte de Bréziers (2,3 km, 5,8 %, cíl 179,5 km) a neklasifikované stoupání na úvodní padesátce měly být další rampou pro útok Sunwebu. Za současné konstelace je peloton nejspíš přejede relativně klidně. Etapa by vzhledem k délce a horkému počasí měla být pomalá. Akci asi nepřinese ani 50 km před cílem závěrečná vrchařská prémie Tour Col du Pointu (5,8 km, 4,1 %).

Naopak pasáž mezi 35 a 20 kilometry před cílem, kdy bude peloton vystaven bočnímu větru, vypadá slibně. Záleží na vůli týmů a momentální síle poryvů. Jinak bude vát převážně protivítr. Dojezd do města s hezkým historickým jádrem Salon-de-Provence bude technický. Pravoúhlá zatáčka před metou kilometru má na posledních stovkách metrů ještě dvě kamarádky. Vítěze by přesto neomylně uhodl Nostradamus, který zde strávil poslední roky života.

Dost sprinterů již nejede, jiní (Cimolai) mají jen dva týmové kolegy. Boasson Hagen, Matthews, Greipel, Groenewegen, Degenkolb, Kristoff, Van Avermaet, Colbrelli, Keukeleire, Swift, Vanspeybrouck, Pasqualon, Smith či Petit s Boudatem přesto představují solidní rychlostní kvalitu. Motivovaný bude zejména Greipel, který chce navázat šňůru etapových výher na Grand Tours.

Slušná je však i šance černých koní. Tak třeba Seliga, který umí spurt i kilometrový nástup. Nebo Adama Hansena, který je letos zatím velmi tichý – v 39 etapách Gira a Tour by nepronikl do padesátky nebýt zmatku ve Vittelu. Anebo Stephena Cummingse, který se v Alpách pořádně nedostal ke slovu. Pomyslným šedým koněm je Nacer Bouhanni. Trápí se s formou, zdravím i konflikty. Tým si jej však hýčká. Jeho pozice pro spurt bude takřka jistě excelentní.

Devatenáctá etapa Tour de France 2017 začíná ve 12:15. Ve 12:30 dostane parta odvážlivců šanci zrealizovat nejdelší únik ročníku. Na závěrečnou prémii, po níž následuje potenciálně větrná pasáž, se bude stoupat po půl páté. Komu dnes bude přát štěstěna, se dozvíme dle konzervativního odhadu v 17:47.

Vítěze dnešní etapy si tipněte v soutěži na našem Facebooku.