Bojovník a smolař 18. etapy: Jhon Darwin Atapuma

nabor

Darwin Atapuma se dnes stejně jako několikrát na loňské Vueltě a Giru ocitl blízko první individuální výhře v etapě na Grand Tour. Jenže je z toho zase jen druhé místo…

Jhon Darwin Atapuma (UAE Emirates)

Jhon Darwin Atapuma - bojovník a smolař 18. etapy Tour de France 2017Drobný Kolumbijec rád útočí. Třeba loni na Giru. Třetí v Sestole. Čtvrtý šest sekund za vítězem na Alta Badii. A když už to konečně vypadalo dobře, ovládl 20. etapu v Sant’Anna di Vinadio Rein Taaramäe. Kdyby den předtím nevyletěl ze silnice jeho lídr Zakarin, Atapumovo druhé místo mohlo být snadno vítězné.

Nevadí, řekl si, a za výhrou se vydal hned ve čtvrté etapě Vuelty 2016. Zase druhý. V San Andrés de Teixido vládl s náskokem 15 sekund Calmejane. Atapuma si díky tomu pár dní užil červeného dresu, ale zisk etapy byl pro něj důležitější. Blízko se dostal opět v poslední horské etapě. V cílové rovince jej však na Alto de Aitana přespurtoval Latour.

A to už se dostáváme na Tour de France 2017. V ní si zprvu Atapuma úplně nepotykal s formou. Vsadil tak na oblíbenou strategii. Zaútočil včera v předposlední horské etapě, v níž projel druhý vrcholem Galibieru. Pak jej dostihli favorité a nakonec z toho bylo dvanácté místo. Poslední šance svitla dnes a sami jste mohli sledovat, jak dopadla. Kilometr před cílem Atapumovi nastoupil Barguil, ačkoli Kolumbijcova vůle uviset ho byla mocná. Bojovný duch přinesl alespoň druhé místo. Z posledních tří Atapumových Grand Tours čtvrté.

Atapuma přesto neztrácel v cíli optimismus. „Je to jako vítězství… Byli jsme s Quintanou a Uránem vpředu a jsme spokojení.“ Ano – dnešní etapa byla pro kolumbijské jezdce obzvláště důležitá, neboť jejich země slaví 207 let nezávislosti. Kolik grandtourových etap bude Atapuma potřebovat k triumfu? Na konci Tour jich bude mít na kontě 133. Symbolika by to byla úžasná, ale snad se dočká dříve než při 209. výročí nezávislosti Kolumbie a 209. pokusu na Tour de France 2019