Barguil králem hor i Izoardu, Froome blízko celkové výhře

nabor

Na Planinu krásných dívek vyjel 57. Paradoxně tehdy začal příběh nejvýraznějšího vrchaře letošní Tour a vítěze 18. etapy Warrena Barguila. Froome uhájil před časovkou náskok 23 sekund na Bardeta.

Vytvoření dnešního úniku trvalo asi čtvrt hodiny. Nejprve odjeli De Marchi, De Gendt, Gesbert a Calmejane. Za nimi se pak vydalo 50 jezdců. Chyběli mezi nimi zástupci týmů Sky, Lotto-Jumbo (čímž se Roglič vzdal šance na puntíkatý trikot) a Bora (Buchmannovi druhý den v řadě nevyšla jeho snaha, pomoci nedokázal ani Burghardt). Čtyři jezdce naopak vyslala vpřed Astana, tři BMC (Caruso mezi nimi nebyl) a Cannondale, dva AG2R. Hned v pěti vyjeli do čela borci UAE, Direct Énergie a Fortunea. Pomoci Danu Martinovi byli připraveni Brambilla a Zdeněk Štybar.

Náskok roste, únik se trhá

Únik nebyl pro tým Sky nebezpečný, nejlépe umístěný Feillu ze 16. pozice ztrácel na Frooma již 33:32. Skupina nespolupracovala nejlépe, útočilo se už na úvodní prémii 3. kategorie a ovládl ji neúnavný Thomas De Gendt. Náskok přesto utěšeně stoupal a 100 km před cílem dosáhl skoro sedmi minut. Sprinterskou prémii získal pro sebe Colbrelli (před De Gendtem a spurterem Wanty Smithem).

Při nájezdu na „jedničku“ Col de Vars se na čele oddělila skupinka pětadvaceti jezdců. Nechyběla dvojka AG2R Bakelants – Gautier (jejich lídr Bardet vyhlásil, že bere jen žlutý dres), Roche, Kozhatayev, Valgren, Atapuma, Đurasek, Molard, Impey, Pauwels, Štybar, Lammertink, Benoot, Navarro, Edet, Voeckler, Chavanel či Talansky s Clarkem. Náskok na zbylé uprchlíky se během stoupání dostal nad minutu, peloton díky tempu Bory z roviny a Sky z kopce držel ztrátu 6 – 7 minut. Prémii ovládl Lutsenko, když zaútočil spolu se Sicardem, Atapumou a Gallopinem.

Lutsenko vs. Barguil vs. top favorité na Izoardu

Tempo v pelotonu převzalo už během stoupání AG2R. Na čtyřku uprchlíků ztráceli po sjezdu méně než šest minut. Do čela brzy dojel také protiútok Grmaye, Hardyho, Edeta a Navarra, následně Ulissi s Molardem. Pod Izoardem vedl po dalších atacích Lutsenko. AG2R přivezlo peloton se ztrátou čtyř minut. Během první poloviny 14kilometrové prémie stáhl francouzský tým něco přes minutu. 6,3 km od cíle předjel Lutsenka Atapuma. AG2R došli domestici a Sky nechávalo trpět Arua, D. Martina, Yatese a Meintjese. Když ztráta klesla na dvě minuty, zaútočili Barguil s Contadorem.

Sky zvolnilo a tak zrychlil Martin. Aru opět strádal, stejně jako Quintana. Skupina se rozzávodila a vpřed odjel Landa. Atapuma držel 3,5 km od cíle náskok 1:15 na Frooma, který byl rázem izolován. Bardet se konečně odhodlal zaútočit a utrhl s sebou žlutý dres a Urána. Protiútok Frooma skupinku dotáhl k Landovi. Barguil 1,5 km pod vrcholem dojel Atapumu a na kilometru mu odskočil. Sólo dotáhl do cíle. Druhý těsně Atapuma a třetí po bitvě s Froomem Bardet.

Pořadí 18. etapy Tour de France 2017

P. Jméno Tým Čas
1 Warren Barguil Sunweb  4:40:33
2 J. Darwin Atapuma UAE  20
3 Romain Bardet AG2R
4 Chris Froome Sky
5 Rigoberto Urán Cannondale  22
6 Mikel Landa Sky  32
7 Louis Meintjes UAE  37
8 Dan Martin Quick-Step  39
9 Simon Yates Orica  59
10 Alberto Contador Trek  1:09

Celkové pořadí po 18. etapě Tour de France 2017

P. Jméno Tým Čas
1 Chris Froome Sky  78:08:19
2 Romain Bardet AG2R  23
3 Rigoberto Urán Cannondale  29
4 Mikel Landa Sky  1:36
5 Fabio Aru Astana  1:55
6 Dan Martin Quick-Step  2:56
7 Simon Yates Orica  4:46
8 Louis Meintjes UAE  6:52
9 Warren Barguil Sunweb  8:22
10 Alberto Contador Trek  8:34