Alejandro Valverde vyhrál počtvrté Lutych-Bastogne-Lutych

nabor

Alejandro Valverde si nástupem v samém závěru zajistil čtvrtý triumf z nejstarší klasiky Lutych-Bastogne-Lutych.

Jezdci na startu nejprve zavzpomínali na Michele Scarponiho, který v sobotu tragicky zahynul. Poté se vydali na trať 103. ročníku monumentu Lutych-Bastogne-Lutych.

Únik vytvořili Bart De Clercq, Nick van der One, Tiago Machado, Anthony Perez, Stéphane Rossetto, Mekseb Debesay, Aaron Gate a Fabien Grellier. Jejich náskok se šplhal až k třinácti minutám, ale to není na takto dlouhém závodě nic neobvyklého a od mety sta kilometrů do cíle začal jejich náskok klesat.

Hned několik favoritů mělo defekt, ale během pár minut se každý z nich vždy dokázal vrátit na čelo. Peloton dlouhé kilometry táhl i Petr Vakoč, který zde pracoval pro Daniela Martina.

Těžká stoupání roztrhala čelní únik a chvíli jel osamoceně na čele Anthony Perez. K němu se po dlouhé snaze přidal jeho týmový kolega Stéphane Rossetto. Zbytek úniku dostihlo hlavní pole. Jenže náskok čelní dvojice rychle klesal, a tak osamoceně vyrazil Rossetto, který byl očividně silnější.

K ataku se odhodlal i Roman Kreuziger. Nastoupil společně s hrstkou dalších závodníků, ale mnoho jezdců po chvíli svou snahu vzdalo, když viděli, že peloton jim dává jen malý odstup. Osamoceně tak vyrazil Tim Wellens. Dojel Rossetta a společně vedli závod několik dalších kilometrů. Jenže peloton táhl Gianni Moscon a zakrátko bylo vše zase pohromadě.

Další útok přišel ze strany mladého italského závodníka Davide Formola. Ostatní se po sobě chvíli ohlíželi a dali jezdci Cannondalu desetisekundový náskok.

Ve skupině za nimi nechyběli ani jezdci, kteří se specializují spíše na jiné typy závodů – Greg Van Avermaet nebo Michael Matthews.

Na posledním stoupání dne nastoupil velmi razantně Daniel Martin, kterého se snažil dojet Adam Yates. Jenže Martin si vypracoval solidní náskok a nebyl daleko od výhry. Pravděpodobně by i vyhrál, kdyby následně nenastoupil Alejandro Valverde. Ten irského závodníka zakrátko dojel a jednoznačně ho předčil ve spurtu. La Doyenne vyhrál již počtvrté. Své vítězství věnoval svému dlouholetému kamarádovi – Michele Scarponimu – a v cíli se neubránil slzám.

Třetí finišoval Michał Kwiatkowski, který nepochopitelně dlouho uzavíral celou skupinu a prošvihl nástupy všech favoritů. Poměrně překvapivé je pak čtvrté místo Michaela Matthewse.

[cyklostat id=“Lige-Bastogne-Lige“ etapa=“0″ rok=“2017″ nadpis=“Liège – Bastogne – Liège 2017″]