Alaphilippa i Thomase prověří první vogézská výzva

nabor

Pátá etapa Tour, nová nápověda o vrchařské formě favoritů. Na severovýchodě Francie začnou nabývat na intenzitě interní souboje o pozici lídra a zároveň ožijí žluté sny outsiderů, kteří závodem zatím projeli bez výraznějších ztrát.

Zase jsou tady. Náročností se nemohou rovnat Alpám ani Pyrenejím. Vogézy ovšem nenudí a jejich husté lesy plné borůvek a oblé kopce, tu a tam narušené skalisky s kamzíky či vodami blankytných jezer, jsou přesně tím, co organizátoři rádi nabídnou turistům znuděným konvenčními destinacemi. Krom toho se tu v roce 1412 narodila ikona francouzských dějin: Jana z Arku, vůdkyně boje proti anglickému područí, která našla v pouhých 19 letech coby údajná kacířka smrt na hranici. Dnes tu je mnohem víc znát vliv Německa, od něhož Francie území získala až po 1. světové válce. Cílový Colmar leží ani ne 20 kilometrů od hranic.

Když se do něj jelo před deseti lety naposledy, vyhrál v psím počasí Heinrich Haussler. Nejbližší soupeř přes čtyři minuty zpět, peloton se ztrátou 6:43. Profil nahrává opakování scénáře a dává výhodu jezdcům se znalostí regionu. Obě „dvojky“ Haut-Kœnigsbourg (5,9 km, 5,8 %) a Trois-Épis (5 km, 6,7 %) zažijí na Tour křest. Závěrečnou prémií bude Cinq Châteaux („Pět hradů“, třemi z nich jsou ovšem pozůstatky tzv. Trojhradí) se 4,6 km, 6,1 % a vrcholem 19,5 km od cíle. Dojezd bude po rovině a letos slunný.

Profil 5. etapa Tour de France 2019Etapa nemá jasného favorita. Mužem, který bude chtít být u všeho důležitého, bude Julian Alaphilippe. Pohodlné by pro něj bylo nalodit se na palubu velkého úniku a nechat šlapat ostatní. Varianta kontroly uprchlíků z pelotonu může Quick-Step stát příliš sil, které by později chyběly Enricu Masovi. Toho si budou vědomi Woods, Van Avermaet, Molard, Roche, Herrada nebo Edet, kteří ztrácejí všichni do minuty, 18 sekund.

Řečí teorie by mohl vyhrát i borec kalibru Sagana, Matthewse či Trentina. Pravděpodobněji se však jeví opačný extrém v podobě aktivity adeptů pařížské top 10. Pošetřit síly na zítra je pragmatické, jen pokud je Geraint Thomas v dobré kondici.

Pátá etapa Tour de France 2019 začíná ve 13:15. Zhruba v 16:30 se najede na předposlední prémii dne a za další hodinu budou cyklisté v Colmaru.

Tipovací soutěž