Adventní kalendář: 7. 12. 2016 – Wout Poels vítězí v brutálních podmínkách na Lutychu

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Za předchozích pět sezón vyhrál tým Sky ty největší závody a zařadil se mezi nejlepší týmy na světě. Jedno jim však scházelo, a to vítězství v jednom z pěti klasických monumentů (Milan-San Remo, Kolem Flander, Paříž-Roubaix, Lutych-Bastogne-Lutych, Kolem Lombardie).

Tento úspěch se měl dostavit v sezóně 2016.

Tým Sky tak hledal jezdce, který pro ně toto vítězství dokáže získat. Kdo by však čekal, že to bude nizozemský jezdec, který v roce 2012 po pádu v šesté etapě Tour de France málem přišel o ledvinu a téměř skončil se závoděním.

Když po sezóně 2014 přešel do Sky, nebyla to hlavní zpráva přestupového trhu a ten kdo se o cyklistiku významněji nezajímal, bylo pro něj toto jméno pravděpodobně úplně nové.

Poté co však vyhrál etapu na Tirreno Adriatico, Kolem Británie a společně s Richiem Portem dopomohl Chrisi Froomovi během etapy Tour de France na Alpe d’Huez držet Quintanu na uzdě, zaregistrovala toto jméno velká část fanoušků.

Ještě více se však prosadil letos. Nejprve vyhrál kopcovitý závod Volta a la Comunitat Valenciana, doposud největší okamžik jeho kariéry však přišel na legendární La Doyenne, tedy závodu Lutych-Bastogne-Lutych.

Lídrem týmu Sky měl být původně Michał Kwiatkowski, jenže Poels dojel čtvrtý na Valonském šípu a ukázal, že má výbornou formu. Kwiatkowski navíc nebyl ve své kůži, a tak se spokojil s pozicí domestika.

Letošní ročník byl, co se týče podmínek, brutální. Závodníky bičoval déšť a sníh a teploty se pohybovaly celý den pod nulou. Uvažovalo se o zkrácení závodu, ale počasí se nakonec vyjasnilo. Na trati se také objevilo nové stoupání po kostkách 3,5 kilometrů před cílem.

Zde zaútočil Michael Albasini. Společně s ním vyrazili Rui Costa, Samuel Sanchéz a Wout Poels. Byl to nebezpečný útok, ale za nimi stále jela velice silná skupina jezdců s největšími favority dne.

Čtyři uprchlíci si však počínali výborně a když najeli na stoupání, za kterým se nacházela už jen cílová rovinka, bylo jejich vítězství stále víc a víc pravděpodobné. Zezadu se je snažil ještě dojet Ilnur Zakarin, ale marně. Kvartet najel společně do cílové rovinky. Albasini z první pozice, jenže hned v úvodu rovinky začal spurtovat Poels. Costa a Sanchéz již neměli síly. Albasini spurtoval těsně za Holanďanem ze Sky, ale ten byl dnes rychlejší. Wout Poels dojel do cíle první a tým Sky mohl oslavit svůj první monument.

Tento jezdec se tak nesmazatelně zapsal do historie tohoto týmu a řekl si i o pozici lídra nejen na Ardenských klasikách, ale i závodech Grand Tour.