Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.
Den šestý a my se posouváme na datum 20. duben 2016. Tato slunečná středa byla klidná, ale ve vzduchu se vznášely otázky: Zvládne to? Bude rekordmanem? Porazí soupeře? Není už moc starý? Připravuje se přece na Giro, bude mít už teď potřebnou formu? Po 4 hodinách 43 minutách a 57 sekundách závodu bylo jasno. Ano, dokázal to a přepsal historii na jednom z nejstarších závodů.
Řeč je pochopitelně o Valonském šípu a jediném čtyřnásobném vítězi tohoto závodu, kterým je Alejandro Valverde.
První výhra – 2006
Ale nemuselo tomu tak vůbec být. První výhra se datuje už roku 2006. Poprvé stál na startu rok před tím a zaznamenal 39. místo. V roce 2006 se jel 70. ročník závodu. Valverde rozhodně nebyl žádné „ořezávátko“, ale na velkých klasikách velké výsledky neměl. V té době už měl ale triumfy z Baskicka, Vuelty, Tour i Dauphiné. Zde, na Valonském šípu, vyhrál svoji první klasiku a prorazil i do světa klasikářů. Chytrým nástupem odpáral Samuela Sáncheze a Karstena Kroona a radoval se z triumfu.
Dlouho nic
Jenže poté přišel dlouhý čas útlumu
- 2007 byl druhý za Rebellinem
- 2008 až 21. místo
- 2009 7. místo
- 2010 diskvalifikace z 8. místa
- 2011 se kvůli stopce za doping nezúčastnil
- 2012 se vrátil 46. místem a další rok byl 7
Návrat na vrchol – 2014
Jenže to by nebyl Valverde, který má nejvyšší ambice v každém závodě a nejinak tomu je i na Valonském šípu. V sezóně 2014 na stoupání Mur de Huy využil práce Daniho Morena, který udával tempo na čele. Když odstoupil, zaútočil Tom-Jelte Slagter a Valverde se dotáhl za Holanďana. Poté se nechal předjet Kwiatkowskim, Arredondem a Vannendertem, aby se za nimi vyvezl, udělal si prostor a 150 metrů před cílem vypálil ve zdrcujícím nástupu kolem Dana Martina až do cíle.
Vyrovnání legendám – 2015
Triumf v sezóně 2014 pochopitelně dal Valverdemu motivaci i na další rok, kdy by v případě obhajoby dorovnal rekordmany závodu Marcela Kinta, Eddyho Merckxe, Davide Rebellina a Morena Argentina, kteří na tomto závodě triumfovali třikrát.
Tentokrát zvolil naprosto odlišnou strategii. Začátek kopce jel znovu za Morenem, ale už 500 metrů před cílem se posunul do čela a udával tempo skupiny favoritů. Postupně zvyšoval tempo a skupinu prostě roztrhal. Když zaútočil Albasini, zůstal klidný a počkal ještě několik metrů, než vypálil ke zdrcujícímu ataku. Albasini se musel spokojit se třetím místem, protože druhý skončil Julian Alaphilippe. Ten se v závěrečných fázích Mur de Huy držel za Valverdem, ale ani tento mladý francouzský talent na španělské zkušenosti nestačil.
Král Mur de Huy – 2016
Skutečný Den D přišel 20. dubna 2016, kdy se Alejandro Valverde mohl stát nejúspěšnějším jezdcem Valonského šípu. A také se tak stalo.
Tým Movistar zvolil podobnou strategii jako v roce 2015, ale soupeři byli na Valverdeho nachystáni. V úvodu závěrečného výšlapu se za ním seřadili Rodríguez, Martin a Alaphilippe. Valverde se sám v úvodu držel na druhém místě v pelotonu, což mu dávalo výhodu, nemusel se mačkat na zadních pozicích. 500 metrů před cílem se posunul opět na čelo a znovu udával tempo. To začalo čelní skupinu trhat. Asi 300 metrů před cílem vypálil Rodríguez, ale Valverde se nenechal nachytat a svého soka měl stále těsně před sebou. Poté začala úřadovat dvojice Etixxu, když vystartoval Dan Martin. Jenže zelený dres s velkým M na hrudi byl „přilepený“ na jeho zadní kolo. Etixx se pokusil rozjet spurt pro Juliana Alaphilippa.
Jejich plán měl jednu drobnou vadu. Tou vadou byl muž s číslem jedna na zádech, řečený „El Bala“ ( náboj=doslovný překlad), jménem Alejandro Valverde. Španěl asi 120 metrů před cílem jednoduše vypálil a s Alaphilippem si nelámal hlavu. Prostě mu ujel a přepsal tak historické tabulky závodu Valonský šíp.
https://www.youtube.com/watch?v=ztV5tZp_p2M
A co rok 2017?
Příští rok ho nepochybně uvidíme na startu znovu a bude bojovat o svůj pátý triumf na Valonském šípu a čtvrtý v řadě. V cestě mu bude stát Etixx, posílen o Philippa Gilberta, Orica s Romanem Kreuzigrema nebo Bahrain – Merida s Rodríguezem, Gasparottem, Nibalim, Izagirrem a Viscontim. Týmové bloky budou nyní stát proti jedinému muži, jehož největší zbraní bude pozice naprosté jedničky v závodě, kde se bude celé dění týmu Movistar točit kolem něj.
Jak to dopadne se dozvíme 19. dubna 2017 po čtvrté hodině odpolední.
Adventní kalendář pro cyklisty 2016
- každý den ve 14:00