Adventní kalendář: 5. 12. 2016 – Matthew Hayman a Paříž – Roubaix

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Pátý den se budeme věnovat závodu závodů, tedy Paříž – Roubaix. Závod, jehož historie se začala psát už v roce 1896. Od té doby závod napsal mnoho příběhů. Další k nim přibyl i letos a nutno dodat, že to je příběh s velkým P.

Paříž – Roubaix 2016 bylo poslední „Peklo severu“ pro Fabiana Cancellaru. Spekulovalo se i o posledním Roubaix pro Toma Boonena. Zároveň se očekával souboj dalších velkých jmen jako Sagan, Štybar, Terpstra nebo Kristoff. Plejáda favoritů byla obrovská, ale určitě mezi nimi nefigurovalo jméno Matta Haymana.

Hayman pouze jako podpora

Tento 37 letý Australan byl na závod vzat jako podpora pro Jense Keukeleireho. Pro Oricu měl být silničním kapitánem, jelikož se Roubaix zúčastnil už 14x, chystal se na 15. start. Doposud nejlepším výsledkem bylo osmé místo z roku 2012.

Letošní ročník byl hektický už od úvodu. Dlouho se nemohl vytvořit únik. Došlo k němu až před prvními sektory kostek. Mezi uprchlíky byl i Hayman.

Když zbývalo 63 kilometrů do cíle, byl únik pohlcen skupinou, kde byli Boonen, Vanmarcke, Boasson Hagen, Stannard nebo Rowe. Ihned zkusil nástup náš hrdina Matthew Hayman, ale neuspěl.

Hayman chvíli mimo souboj o výhru

Skupina se dále cedila a trhala až na čele zbyli pouze Boonen, Stannard, Vanmarcke, Boasson Hagen a Hayman. Na sektoru Le Carrefour de l´Arbre zaútočil Vanmarcke a Hayman ztratil kontakt a zdálo se, že je mimo souboj o výhru. Ovšem po pár kilometrech se dokázal do vedoucího kvarteta vrátit.

Na rovině před velodromem se nastupovalo a nastupovalo, ale bez výsledku. Nejnadějnější byl pokus Toma Boonena dva kilometry před cílem, kdy se odpoutal od zbytku skupiny. Jediný, kdo reagoval byl Matthew Hayman. Ihned zkusil Boonenovi ujet, ale nepovedlo se. Navíc při nájezdu na velodrom se skupina znovu spojila a největším favoritem byl rázem Edvald Boasson Hagen

Jenže Norovi došly síly a vypadl z boje o prvenství. Nejrychlejší byl v tu chvíli Tom Boonen, ale byl zavřen a nedokázal se prosmýknout dopředu. Na první pozici spurtoval jezdec, který do té chvíle ovládl pouze menší klasiku ve Francii a od prvních pasáží závodu byl v úniku – Matthew Hayman. Australský veterán dokázal svoji pozici zúročit a dojel si pro triumf, o kterém se mu nikdy nejspíš ani nezdálo.