Adventní kalendář: 4.12. 2016 – Bradley Wiggins a Mark Cavendish – Legendární dvojice se loučí na nejvyšší možné úrovni

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Jedním z nejemotivnějších momentů bylo loučení Bradleyho Wigginse a Marka Cavendishe, kteří spolu dosáhli mnoho skvělých úspěchů a v této sezóně spolu absolvovali poslední závod.

Společně začali v roce 2007 a možná i díky tomu přestoupil Bradley Wiggins za Markem Cavendishem do týmu High-Road, a tak se začal rodit jedna z nejikoničtějších dvojic v historii cyklistiky.

V roce 2008 se stali mistry světa v madisonu. Poté se rozhodli soustředit na své osobní úspěchy a jejich cesty se nakrátko rozešly.

Pro oba přišel velký okamžik na silničním mistrovství světa v Kodani v roce 2011. Na trati ten den obětoval Wiggins vše pro Marka Cavendishe a ten následně získává titul mistra světa.

Cavendish poté přestupuje za Wigginsem do týmu Sky.

Zde znovu přichází gesto velkého přátelství, když Wiggins již jako jistý vítěz Tour de France 2012 rozjíždí ve žlutém trikotu Marku Cavendishovi spurt na Champs Élysées a ten v poslední etapě vítězí.

I přesto Cavendish přestupuje za osobními ambicemi do týmu Omega.

Jejich cesty se znovu setkali v roce 2015. To společně jedou madison na závodě Revolution Series, výsledkem je 1.místo. I proto se rozhodnou zúčastnit se ve stejné disciplíně mistrovství světa 2016.

Závod se pro ně zpočátku nevyvíjí dobře. Mají sice suverénně nejvíce bodů, ale stále zaostávají o okruh. Poté však přijde Wigginsův nástup 33 kol před cílem. Skomírající publikum najednou šílí. K jejich nástupu se přidávají Španělé a společně dokazují dojet celý balík o okruh. Následně své vedení bez problémů uhájí a podruhé a naposledy se společně stávají mistry světa v madisonu.

Tuto sezónu spolu ještě absolvovali dva závody. Šestidenní v Gentu a v Londýně. Měla to být Wigginsova rozlučka se závoděním, ale podle posledních zpráv Wiggins ještě pojede několik závodů. Každopádně to byla rozlučka s Markem Cavendishem.

V Londýně končí druzí. V Gentu musí o vítězství bojovat až do posledního dne. V závěrečném závodě o vedení přicházejí, ale Wigginsův nezachytitelný nástup deset okruhů před cílem jim vedení zase vrací. Wiggo a Cav se rozloučili vítězně.