Adventní kalendář: 3.12. 2016 – Geraint Thomas a sjezd z Col d’Eze

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Pro třetí den jsme vybrali okamžik z březnového Paris-Nice. Okamžik, který se odehrál při sjezdu z vrcholu Col d’Eze.

Závod začal prologem, který nakonec hrál větší roli než by se na začátku mohlo zdát. Vyhrál ho Michael Matthews, o sedm sekund pomalejší byl Geraint Thomas, o deset Richie Porte a o šestnáct Alberto Contador.

V následujících etapách se pro celkové pořadí neudálo nic důležitého. Jedna etapa byla zrušena kvůli počasí, jinak se favorité hlídali, a to až do předposlední etapy.

Ta vedla na vrchol kopce La Madone d’Utelle. Nejlepší zde byl Ilnur Zakarain, který v závěru udolal právě Thomase. Hned za nimi dojel do cíle Alberto Contador, Porte ztratil sedm sekund.

Do celkového vedení se posunul Thomas. Před poslední etapou náročnou etapou vede o 15 sekund před Contadorem.

Na trati poslední etapy je hned šest vrchařských prémií. „El Pistolero“

to několikrát zkouší daleko před cílem, ale tým Sky si ho vždy pohlídá. Poté již přichází na řadu poslední prémie dne-Col d’Eze.

Alberto znovu nastupuje, za ním vyráží Porte. Thomas v tomto momentu nevypadá dobře. Ztrácí a na vrcholu má téměř minutové manko na vedoucího Contadora s Portem, kteří mezitím dojeli posledního muže zbývajícího z úniku dne Tima Wellense.

Do cíle zbývá 15,5 kilometrů převážně ve sjezdu. Pro Thomase se zdá celkové vítězství ztracené. Ovšem Velšan má k ruce ještě Sergia Henaa a společně dojíždějí i Tonyho Gallopina, který jim také pomůže. Tato trojice ale jede závěrečný sjezd úplně naplno a ztrátu rychle stahují. Nejprve je to půlminuta, poté méně než dvacet sekund. Jenže to pořád nestačí. Následně dojíždí skupinu před sebou a náskok nakonec stlačí pod deset sekund. Contador najíždí i s šestivteřinovým bonusem za druhé místo v etapě na Thomase jedenáct sekund. Thomas díky sebevražednému sjezdu dokázal uhájit celkové prvenství o čtyři sekundy!

1 komentář

Comments are closed.