Adventní kalendář: 8. 12. 2016 – Steven Kruijswijk a jeho pád na Giru


Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Den osmý nás posunul do 19. etapy, která naprosto otřásla pořadím a děním na letošním Giru. Předposlední etapa, ve které se mohlo ještě něco stát, předposlední (a zároveň první) kopec etapy a ono se to stalo.

Na vrcholu stoupání Colle dell´Angelo byl peloton potrhaný a jednotlivé skupinky a jednotlivci se prodírali k vrcholu po cestě, kterou po obou krajích lemovala vysoká sněhová bariéra.

Z pelotonu se přes vrchol jako první přehoupla trojice Nibali, Cháves a náš dnešní smutný hrdina Steven Kruijswijk, tou dobou v růžovém trikotu. Před etapou měl dokonce velmi solidní náskok na druhého Estebana Chávese, rovné tři minuty. Navíc tou dobou třetí Valverde ztrácel na Kruijswijka už minutu.

Bohužel těsně za vrcholem se to stalo. Kruijswijk špatně projel zatáčku a opřel se o sněhovou bariéru. Ta ho okamžitě vymrštila do vzduchu, Holanďan udělal přemet a způsobil si drobná zranění. Co bylo horší, rozbil si své kolo, a proto se propadl až daleko za Valverdeho.

Po tomto incidentu přišel o možnost bojovat o etapový triumf a také o celkové vítězství, protože zranění ho limitovala i v další etapě a v celkovém pořadí ho přeskočil i Valverde a Kruijswijk spadl na čtvrté místo celkově. Jaká škoda, pro tohoto závodníka, který měl životní formu a obrovský triumf na dosah.