nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Je vždy smutné když se loučí cyklista s kariérou, zvláště pak pokud se jedná o jezdce jako Tom Boonen. Belgičan je rekordmanem Paříž-Roubaix společně s Rogerem De Vlaeminckem. Tito Belgičané vyhráli jednu z nejslavnějších cyklistických klasik hned čtyřikrát. Boonen byl loni velmi blízko pátému triumfu, když těsně nestačil na Matthewa Haymana. Právě po tomto závodě se rozhodl, že bude závodit ještě rok a svou kariéru zakončí po Paříž-Roubaix 2017.

Po loňském „pekle severu“ oslavil ještě výhru v první etapě Tour de Wallonie, RideLondon Classic, Brussels Cycling Classic a na světovém šampionátu v Doha získal bronzovou medaili v závodě s hromadným startem.

První vítězství na kole s koutočovými brzdami v historii

Letos se stal, poté co vyhrál spurt druhé etapy argentinského závodu Vuelta a San Juan, prvním jezdcem v historii, který vyhrál jakýkoliv silniční závod na kole s kotoučovými brzdami. Na významných klasikách E3 Harelbeke a Gent-Wevelgem se vešel do první desítky, což ukazovalo jeho stále výbornou kondici.

Na řadu přišel slavný závod Kolem Flander. Více než devadesát kilometrů před cílem trhá Boonen peloton na kopci Muur van Geraardsbergen. Na tomto kopci přišel o výhru v roce 2010, když ho zde překonal Fabian Cancellara. Letos se toto stoupání do programu vrátilo a i když se zdálo být až moc daleko před cílem, Boonen se zde rozhodl závod rozhodnout. Po jeho ataku se oddělila skupina, kde chyběla podstatná část favoritů. Belgičan však ztratil šanci na jakýkoliv úspěch pod Taaienbergem, kde musel dvakrát měnit kolo a dlouhé minuty musel čekat než se znovu rozjede. Ačkoli závod nevyhrál, dost výrazně pomohl svému kolegovi Phillipu Gilbertovi k vítězství.

Poté již zbývalo jen Paříž-Roubaix, posledních 257 kilometrů z Compiègne na velodrom v Roubaix. Belgická legenda se s kariérou nerozloučila tak jak chtěla, tedy vítězstvím. Boonen totiž nezareagoval na rozhodující nástup Moscona, Avermaeta, Theunse a Langevelda. Místo toho sem poslal svého týmového kolegu Zdeňka Štybara. Štybar se snažil skupinu brzdit a čekat na svého lídra. Boonen však ve skupině nenacházel optimální spolupráci, a tak se smířil s porážkou, dal Štybarovi signál, ať jede na sebe.

Štybar jeho důvěru takřka proměnil ve výhru. Jen na posledních metrech ho předjel Greg Van Avermaet. Boonen přijel na velodrom v Roubaix jako třináctý. Třináctý, přesto se mu v cíli dostalo takřka stejné pozornosti jako vítězi. Rozloučila se totiž legenda, na podobného jezdce zřejmě budeme marně čekat.

Tom Boonen
Naposledy na slavných kostkách pekla severu. Podobného jezdce dost možná již nikdy neuvidíme.