Adventní kalendář: 5. 12. 2017 – Greg Van Avermaet – král klasik

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Pátý den se zaměříme na sezónu jarních klasik a to těch kostkatých. Tu zcela ovládlo jedno jméno. Jméno dvaatřicetiletého Belgičana – Grega Van Avermaeta.

Omloop Het Nieuwsblad

První klasikou byl Omloop Het Nieuwsblad, kde Avermaet slavil už loni, když ve finiši pětičlenné skupiny přespurtoval Petra Sagana.

Greg Van Avermaet
Greg Van Avermaet na Omloop Het Nieuwsblad

První zaútočil Jasper Stuyven, toho se okamžitě chytil i Van Avermaet a následovalo postupné spojování a rozpadání skupin na čele. Nakonec se vykrystalizovalo trio – Sagan, Vanmarcke a Van Avermaet. Mezi touto trojcí se nakonec i rozhodovalo o vítězi. Po mnoha vzájemných nástupech, ale nikdo nebyl úspěšný.

Do spurtu musel jít z první pozice Sagan, který udělal chybu, když nastoupil příliš brzy. Avermaet se za ním vyvezl a nastoupil mu ve stejném místě jako v loňském roce a obhájil svůj triumf.

E3 Harelbeke

Po Omloopu nastoupil Avermaet na Kuurne, kde ovšem finišoval až na 7. pozici a druhé místo si zapsal na Strade Bianche.

Greg Van Avermaet
Greg Van Avermaet na E3 Harelbeke

Další klasikou byla E3. Na tomto závodě označovaném jako malé Flandry se hodně padalo a pády vyřadily z boje velké favority. Ovšem tým BMC svého lídra uhlídal a ten se dokázal dostat do odjíždějící klíčové skupiny. Z této početnější sestavy se ale nakonec oddělilo trio Belgičanů – Philippe Gilbert, Olivier Naesen a Greg Van Avermaet. Opakovala se situace z Omloopu, kdy trojka na čele spolupracovala, nastupovala, ale zůstala do poslední chvíle kompaktní.

Na prvním místě zůstal Gilbert, Avermaet byl druhý a Naesen útočil ze třetí pozice. Naesen také vyrazil první na hodně dlouhý spurt a chvíli to vypadalo nadějně, ale nakonec se zezadu přiřítil Greg Van Avermaet, krajana předjel a mohl se radovat z druhé klasikářské výhry sezóny.

Gent – Wevelgem

Po E3, která se jezdí tradičně v pátek, přišel nedělní Gent – Wevelgem.

K tomuto závodu přistoupil Avermaet jinak. Zatímco v závodech předchozích reagoval na nástupy jiných, zde je produkoval. Nejprve vytvořil menší skupinku, ta se ale spojila s hlavním polem, poté zkusil útok s Tomem Boonenem se stejným výsledkem.

Greg Van Avermaet
Greg Van Avermaet na Gent – Wevelgem

Po pár dalších nástupech ostatních přišel sektor Kemmelberg a další útok od lídra BMC. Tento útok už skupinu separoval, ale spolupráce vázla. Od balíku ji posouvalo především trio Avermaet, Keukeleire a Degenkolb.

Při průjezdu městem Ypres se ze skupiny odpoutal Keukeleire a s ním se vyvezli i Andersen, Terpstra, Avermaet a dotáhl se i Sagan. Ovšem ani zde nebyla spolupráce ideální, jelikož Andersen s Terpstrou měli ve skupinách za sebou své lídry a tempu příliš nepomáhali. To naštvalo Petra Sagana, který se s nimi pustil do debaty, čehož využili oba Belgičané, kteří nedebatovali, ujeli a vytvořili si rozhodující náskok.

Mezi Keukeleirem a Avermaetem se rozhodovalo ve spurtu. Avermaet musel spurtovat z první pozice a začal spurtovat i jako první. Keukeleire udělal všechno správně, ale Van Avermaet měl příliš sil na něj a dojel si pro třetí výhru.

Kolem Flander

Loni na tomto závodě Van Avermaet spadl a vypadl ze sezóny, do které se vrátil až před Tour de France. Letos nic takového dopustit nechtěl a chtěl využít fenomenální formu k výhře na tomto monumentu.

Ale čáru přes rozpočet mu udělal jeho bývalý kolega Philippe Gilbert, který potrhal balík už 92 kilometrů před cílem na sektoru Muur Kapelmuur. Tento útok dostal do problémů dva největší favority – Avermaeta a Sagana.

Oba se nakonec dokázali vrátit do hry, ale Gilbert zaznamenal blížící se hrozbu a 52 kilometrů před cílem odjel z čelní skupiny sám.

Za ním se postupně útočilo a skupiny se různě spojovaly a rozpojovaly. Nakones se vytvořila stíhací skupina Sagan, Naesen a Van Avermaet. Tito tři snižovali Gilbertův náskok, ale na sektoru Oude Kwaremont se Saganovi připletla do cesty bunda jednoho z fanoušků a skupina šla k zemi.

Avermaet se ihned zvedl a pokračoval ve stíhací jízdě s Van Baarlem a Terpstrou, který ovšem nespolupracoval, kvůli Gilbertovi jedoucímu na čele. Gilbert tak závod ovládl a Avermaet po chybě na Kapelmuuru a po pádu dospurtoval pro stříbrnou příčku.

Paříž – Roubaix

Poslední z kostkatých klasik a nejslavnější z nich. To je proslulé „Peklo severu“. Pro fenoména letošního jara ovšem závod nezačal nejlépe. Na sektoru Haveluy musel měnit kolo a přes slavný Arenberský les se musel dotahovat zpátky do hlavního pole. Do pelotonu se vrátil až po sektoru Pont Gibus, protože v balíku mu situaci stěžovali Tom Boonen se Zdeňkem Štybarem.

Greg Van Avermaet
Grag Van Avermaet triumfuje na Paříž – Roubaix

Velmi brzy zaútočil Peter Sagan, ale BMC k němu poslalo Daniela Osse a Trek Jaspera Stuyvena. Sagana postihl defekt a na čele tak byla rázem dvojice Oss – Stuyven, která spolupracovala a trápila jezdce především Quick-Stepu. Nakonec dvojici dojeli a na sektoru Mons-en-Pévéle už favorité ukazovali sílu, ale bez výsledku. Proto znovu odjel Daniel Oss, za kterým vyrazili Roelandts, Langeveld, Štybar, Sagan, Avermaet, Stuyven a Moscon.

Mistra světa potkal další defekt a z boje o výhru definitivně odpadl. Na sektorech Camphin-en-Pévèle, Carrefour de l’Arbre a Gruson byl pohlcen Daniel Oss a skupina se rozpadla po útoku Avermaeta, Štybara a Langevelda.

Štybar ve skupině příliš nestřídal, protože v další skupině jel Tom Boonen a na něj Štybar čekal, ale čím blíž bylo trio cíli, tím více bylo jasné, že se bude rozhodovat v této skupince. Avermaet prozkoušel své soupeře nástupem, to mu vrátil o chvíli později Štybar, ale ani jeden neslavil úspěch.

Následoval už velodrom a taktizování. Díky tomu se vrátili do hry o výhru Moscon se Stuyvenem. Moscon ihned nastoupil a zkusil překvapit. Okamžitě se za něj pověsil Štybar, nasál si mladého Itala a vyspurtoval. Ale vyspurtoval moc brzy, protože za ním byl jeden rychlejší muž – Greg Van Avermaet, který pak neměl problém Štybara předjet a oslavit další výhru a korunovat svoji sezónu.

Greg Van Avermaet Roubaix

HLASOVÁNÍ - cyklista roku 2017

Připravili jsme si pro naše čtenáře anketu – cyklista roku 2017. Je to jen ve vašich rukou! Rozhodněte o nejlepším jezdci, týmu a také v dalších několika kategoriích. Jeden vylosovaný hlasující vyhraje kšiltovku Tour de France v hodnotě 599 Kč.

Hlasovat a vyhrát =>

Cyklistický adventní kalendář 2017

Datum Název článku Datum Název článku
1.12.2017 Počtvrté a poprvé pro Porta 2.12.2017 Závěrečná etapa Paříž-Nice
3.12.2017 Milán – San Remo 4.12.2017 Gilbertovo sólo Kolem Flander
5.12.2017 Greg Van Avermaet – král klasik 6.12.2017 Poslední závod Toma Boonena
7.12.2017 Alejandro Valverde neporazitelný 8.12.2017 Lukas Pöstelberger – překvapivý lídr Gira
9.12.2017 Chaos pod Blockhausem 10.12.2017 Každý někdy musí
11.12.2017 Tom Dumoulin – časovkář šampionem 12.12.2017 Nová Hammer Series se postarala o napínavou podívanou
13.12.2017 Strhující závěr Critéria du Dauphiné 14.12.2017 Úvodní časovka na Tour
15.12.2017 Marcel Kittel k neporažení 16.12.2017 Konec favoritů na Tour de France
17.12.2017 Vítězství na kole s jediným převodem 18.12.2017 Angliru
19.12.2017 Trentinovo počínání na Vueltě 20.12.2017 Froomův double Tour-Vuelta
21.12.2017 Loučení Alberta Contadora 22.12.2017 Časovkářský titul Toma Dumoulina
23.12.2017 Peter Sagan potřetí mistrem světa 24.12.2017 Vincenzo Nibali podruhé králem Lombardie
Sledujte také ohlédnutí za sezonou 2017 jednotlivých týmů World Tour.