nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Na 4. prosince jsme vybrali jeden z nejpozoruhodnějších individuálních výkonů z celého roku. Postaral se o něj Philippe Gilbert, který se pokusil o hodně troufalý kousek, který nakonec slavil úspěch.

Gilbert před sezónou přestoupil do týmu Quick-Step Floors z BMC, kde působil od roku 2012. Tento přestup odůvodnil tím, že potřebuje změnu. Belgický mistr sem také přišel s jedním hlavním cílem – vyhrát závod Kolem Flander. Na nejslavnějším belgickém závodě se mu již jednou podařilo dostat na pódium. Poté ale zjistil, že krátké a prudké kopce mu přece jenom sedí víc než kostky. Zaměřil se tak na ardenské klasiky, kde byl nadmíru úspěšný. Po loňské sezóně však si však uvědomil, že v této kategorii závodů vyhrál již vše co se dalo a chtěl by se znovu pokoušet i o vítězství na jiných typech závodů, především na Flandrech. V konkurenci Grega Van Avermaeta by se zřejmě v BMC neprosadil, ale přestupem do Quick-Stepu si příliš nepomohl. Zde musel závodit po boku Boonena, Terpstry, Štybara a dalších. Přesto se zdálo, že má takřka životní formu. Vyhrál závod Driedaagse de Panne a na Flandry byl velkým favoritem, ale přece jen se více počítalo se Saganem či Avermaetem.

Na trati slavné klasiky se znovu objevilo legendární stoupání Muur Kapelmuur. Zdálo se však, že je až příliš daleko před cílem, než aby se zde stalo něco důležitého. Opačný názor měl však tým Quick-Step. Na čelo najel Tom Boonen a výrazně navýšil tempo. Oddělila menší skupina, kde chybělo mnoho favoritů. Kdo zde však nechyběl byl Gilbert a Matteo Trentin. Belgická stáj zde tak měla početní převahu, kterou dokázala využít a navyšovat svůj náskok. I tak ale do cíle zbývalo velké množství kilometrů a zdálo se, že zde jezdci akorát plýtvají silami.

Ještě více bláhové se pak zdálo to, co se odehrálo na kopci Oude Kwaaremont. Zde nastoupil osamoceně Philippe Gilbert, jenže do cíle zbývalo ještě 56 kilometrů! Quick-Stepu navíc postupně vypadla ze hry většina jezdců včetně Toma Boonena, který řešil na Taaienbergu technické problémy a dlouhé minuty musel čekat na nové kolo.

Philippe GilbertZa Gilbertem se mezitím spojily dvě hlavní skupiny, což mu právě nepřidalo na šancích. Jenže následně se odpoutala velmi silná skupina Sagan-Naesen-Avermaet-Trentin-Offredo-Baarle-Felline. Gilbert sice stále držel minutový náskok a zdálo se, že jeho šance se postupně, více a více začnou snižovat.

Belgický mistr však pokračoval výborně a z jeho náskoku neubývalo. Poté se stalo něco, co rozhodlo o konečném vítězi. Na posledním průjezdu přes Kwaremont padá Peter Sagan a s ním i Avermaet a Naesen. Nejbližším pronásledovatelem Gilberta se tak na chvíli stal Van Baarle, ale Avermaet se dokázal vrátit a s ním i Niki Terpstra. Mezitím však Gilbert razantně navýšil svůj náskok a ten udržel až do cíle. Povedlo se mu to, co všichni považovali za nemožné. Před cílem zvedá kolo nad hlavu a takto protíná cílovou pásku. Je to bezpochyby jeden z největších výkonů moderní historie závodu Kolem Flander.