Adventní kalendář: 24. 12. 2016 – Esteban Chaves – první monument pro Kolumbii

nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Úplně poslední moment letošní sezóny patří závěrečnému monumentu celé sezóny – závodu Kolem Lombardie neboli klasice padajícího listí – a jejímu vítězi věčně se smějícímu Estebanu Chavesovi.

Závod odstartoval v italském městečku Como. Na jezdce čekala 241 kilometrů dlouhá štace přes známá stoupání jako Valcava, Sant’Antonio Abbandonato, Miragolo San Salvatore nebo Selvino. V cílovém Bergamu mělo přijít na řadu ještě jeden kratší, ale o to strmější kopec Bergamo Alta, který mohl rozhodnout o vítězi.

Závod se jezdí ke konci sezóny. Z toho důvodu si sem spousta jezdců nepřiveze takovou formu, s jakou závodili po celý rok. Závod totiž příliš nevyšel Danielu Martinovi, Philippu Gilbertovi, Wouterovi Poelsovi a mnoha dalším, kteří si před startem brousili zuby na výhru.

Závodilo se velmi aktivně a úniku to nedávalo příliš šancí na výhru. Hlavní pole se již značně rozředilo a čtyřicet kilometrů před cílem zde bylo méně než dvacet jezdců. O pět kilometrů později přišel zásadní moment celého závodu. Zaútočil Esteban Chaves, za kterým vyrazil Rigoberto Uran a také Romain Bardet. K překvapení všech se k nim hned vzápětí přidal Diego Rosa a ne Fabio Aru – původní lídr Astany. Rosa navíc již dlouhé kilometry udával tempo a chytal všechny útoky soupeřů, ale i přesto mu zbylo stále mnoho sil.

Sice zbývalo ještě hodně do cíle, ale tato čtveřice byla velmi nebezpečná. Přesto ji nikdo nijak zvlášť nestíhal. Uprchlíci si vypracovali náskok přes minutu a ten si udržovali až do cíle.

Za chvíli jsme tak vítěze museli hledat z jmen Uran, Rosa, Bardet a Chaves. Čtyři kilometry před cílem zaútočil Chaves. Stíhal ho Bardet, ale ten za chvíli nestačil a celou čtveřici rozdělil. Uran a Rosa tuto díru sice zalepili, Bardet však odpadl.

Poté již zbýval do cíle jen sjezd. Zde zaútočil Rosa, avšak neúspěšně. Ještě před tím než přišla řada na závěrečný spurt, jezdci začali pochopitelně taktizovat. To dávalo šanci Bardetovi, vrátit se do hry o vítězství. Nestihl to!

Rosa začal spurtovat jako první, když vsadil na spurt dlouhý cca 400 metrů. Vypadalo to, že si schoval do závěru nejvíce sil a závod vyhraje po neuvěřitelném výkonu. Byl tu však ještě Chaves, který se nejprve přehnal přes Urana a těsně před páskou předstihl i Rosu. Tento jezdec tak završil nejúspěšnější sezónu týmu Orica v historii.