Vánoční speciál 2016: č.3 – Zdeněk Štybar a Jan Hirt

nabor

Připravili jsme pro Vás bohatou štědrovečerní nadílku, mozaiku, která se skládá z ohlédnutí za úspěchy českých a slovenských jezdců v letošní sezoně. V každém článku navíc naleznete kousek bonusového kódu se slevou, který Vám po složení poskytne slevu do našeho cyklistického e-shopu.

Ve třetím speciálu, kde se věnujeme českým a slovenským jezdcům a jejich výkonům v uplynulé sezóně, se zaměříme na Zdeňka Štybara a Jana Hirta.

Zdeněk Štybar

Český cyklista zažil výborný úvod sezóny. Poté se mu však nedařilo na závodech obsazovat přední příčky. Do formy se dostal až na podzim, tu bohužel nedokázal proměnit v žádné vítězství.

Sezónu započal sérií závodů na Mallorce. Jeho nejlepším umístěním bylo třetí místo ze závodu Trofeo Pollenca – Port de Andratx, když nestačil pouze na Gianlucu Brambillu a Michała Kwiatkowskiho. Pokračoval závodem Volta ao Algarve, kde se měl připravit na obhajobu prvenství ze Strade Bianche. Do Itálie přijel s vynikající formou.

Závod se pro něj vyvíjel výborně. Pod poslední stoupání přijel společně s Petrem Saganem a Fabianem Cancellarou, který se snažil dojet vedoucího Brambillu. Cancellara svým tempem odpáral Sagana, český jezdec se však držel. Těsně před cílem dojeli Brambillu, ale Štybar již neměl prostor Cancellaru přespurtovat, a tak na náměstí v Sieně dojel jako druhý.

Čytři dny na to se představil na týdenním etapáku Tirreno Adriatico. Jeho tým Etixx dojel nejprve druhý v úvodní týmové časovce a poté přišla řada na zvlněnou druhou etapu do města Pomarance. Na krátkém stoupání necelé tři kilometry před cílem vyrazil Štybar vpřed. Než se peloton vzpamatoval měl český jezdec již několik metrů náskok a do cíle ho již nepustil. Po vítězné etapě se oblékl i do trikotu vedoucího jezdce celého závodu. O vedení přišel až v šesté etapě a jelikož byla zrušena jediná horská etapa, mohl být po závěrečné časovce spokojený s celkovým sedmým místem. Výborný výkon.

Z následných jarních klasik si nejlépe vedl na závodu Kolem Flander, kde dojel osmý. Na druhé místo z minulého ročníku Paris-Roubaix se mu navázat nepodařilo a skončil až stopadesátý.

Poté skončil druhý na národním šampionátu, kdy nestačil pouze na Romana Kreuzigera. Rozhodl se vynechat Tour de France, jelikož jeho tým byl soustředěný na celkové pořadí Daniela Martina a etapové triumfy Marcela Kittela a nezbyl by prostor pro osobní ambice českého jezdce.

Místo toho absolvoval závod Kolem Polska, Klasiku San Sebastian a představil se na olympijských hrách. Silniční závod bohužel nedokončil. Úspěch se nedostavil ani na Vueltě. Na Eneco Tour dojel sedmý a byl blízko vítězství na závode Binche-Chimay-Binche, avšak porazil ho Arnaud Démare. Nevydařilo se mu ani mistrovství světa, kdy nezachytil moment, kdy se peloton trhal.

To byl i jeho poslední závod. Nebyla to tak úspěšná sezóna jako ta minulá, ale i tak v ní zanechal český cyklista výraznou stopu.

Jan Hirt

Jan Hirt se v úvodu sezóny spíše trápil, když jeho nejlepším umístěním bylo páté místo z šesté etapy závodu Kolem Turecka. Ovšem v náročném horském testu, v sedmé etapě na závodě Kolem Švýcarska obsadil výborné desáté místo. Dokázal porazit jezdce jako jsou Geraint Thomas, Wilco Kelderman nebo Fränk Schleck. Celkově skončil sice až čtyřiačtyřicátý, avšak ukázalo se, že český cyklista může konkurovat nejlepším.

Následně ještě absolvoval národní šampionát, kde skončil sedmý v časovce a třináctý v hromadném závodu. Poté však již přišel na řadu závod Kolem Rakouska. Tento prestižní závod dokázal v minulost vyhrát Cadel Evans, Peter Kennaugh nebo Jakob Fuglsang a byl by to významný krok v kariéře českého cyklisty, kdyby se dokázal zařadit mezi ně.

A skutečně, nikdo mu nebyl schopen konkurovat. Po vítězství ve čtvrté etapě se dostal do vedení a to si s přehledem pohlídal až do konce. Dokázal tak vylepšit loňské třetí místo.

https://www.youtube.com/watch?v=E9voOtNsAg4

Ve zbytku sezóny se mu již nepodařilo zaznamenat větší úspěch. S týmem CCC následně prodloužil i na příští sezónu.

Soutěž

Poskládejte všechny kódy poukazu ve vánočních speciálech (1,2,3,4,5) a dojděte si pro poukázku. Více informací o soutěži v odkazu.

3vam