nabor

Vybrali jsme 24 momentů uplynulé sezóny a ty vám budeme od prvního prosince až po Štědrý den vždy ve dvě hodiny odpoledne zveřejňovat. Můžete to brát jako cyklistický adventní kalendář.

Pro sezónu 2017 jsme se mohli těšit na novinku – Hammer Series. Jednalo se o soutěž, ve které mezi sebou soutěžily jednotlivé týmy. První den byla na programu zvlněná trať, připomínající ardenské klasiky. Jelo se jedenáct okruhů. V každém okruhu se museli jezdci popasovat s jedním krátkým a prudkým stoupáním. První jezdec na vrcholu získal body pro svůj tým. Krátce po startu se oddělila skupina jezdců, kteří se natolik vzdálili pelotonu, že je již nebylo možné dohnat. Nechyběli zde Carlos Betancur (Movistar), Tao Geoghegan Hart (Sky) či Tom Dumoulin (Sunweb). První den ovládl Movistar, když Betancur zvítězil na většině prémií včetně té mimořádné v cíli etapy.

Druhý den měl podobný scénář, ale jelo se po rovině. Body sbíraly týmy, které neuspěly v prvním dnu, zejména Trek, který vyhrál druhou etapu. Výjimkou byl tým Sky, který v prvním dnu skončil druhý a ve druhém dnu čtvrtý. Britská stáj tak převzala vedení od Movistaru, který ve druhé etapě naprosto vyhořel.

Nejzajímavější podívanou pak suverénně přinesl poslední den. Jela se totiž týmová časovka, ale ne taková, jak ji známe z jiných závodů. Body, které týmy v dosavadním průběhu získaly, byly proměněny na čas. V prvních dvou dnech získal nejvíce bodů tým Sky, a tak odstartoval do časovky jako první. Druhý Sunweb odstartoval za nimi v takovém časovém odstupu, který se rovnal jejich bodové ztrátě a tak dále (v případě Sunwebu se jednalo o ztrátu 32 sekund). Pravidlo bylo jednoduché – první tým v cíli vyhraje celé Hammer Series.

Holandská stáj Brity v průběhu celé časovky lehce stahovala. Čtyři kilometry před cílem pak jejich náskok vynulovala a schylovalo se k napínavému finále. Ačkoli se zdálo, že Sunweb Sky předjede, Britové se dokázali udržet v kontaktu. Vše tak muselo vyvrcholit hromadným spurtem! Sky mělo v týmu dva velmi silné spurtery (Eliu Vivianiho a Dannyho van Poppela) a Owain Doull rozhodně pomalý není. Ovšem počítal se čtvrtý jezdec na pásce. Viviani, Poppel a Doull se do cíle dostali jako první, ale problémy měl vrchař Tao Hart. Zdálo se, že před Harta se dostanou všichni čtyři jezdci Sunwebu. Brit však nakonec před sebe pustil jen jednoho, a tak se Sky stal vítězem prvního ročníku Hammer Series.