Adam Yates zvítězil v poslední etapě UAE Tour 2023. Remco Evenepoel je vítězem celkovým.

nabor

Adam Yates z týmu UAE Team Emirates vyhrál poslední 7. etapu UAE Tour 2023 po fantastickém výkonu v horském finiši na Jebel Hafeet. Remco Evenepoel se stal celkovým vítězem cyklistického závodu. Belgičan, který závodí za stáj Soudal Quick-Step, si po celou dobu udržoval stabilní pozici v čele pelotonu a v poslední etapě dokázal svůj náskok udržet a získat tak celkové vítězství.

Parametry etapy

Dnes se konala poslední 7. etapa UAE Tour 2023. Závodníci se vydali na trasu o délce 153 kilometrů, která startovala z Hazza Bin Zayed Stadium a končila v horách na Jebel Hafeet. Hazza Bin Zayed Stadium je moderní multifunkční stadion nacházející se ve městě Al Ain. Naopak Jebel Hafeet je nejvyšší horou Emirátů s výškou 1 240 metrů nad mořem a představovala rozhodující moment celého závodu. Trasa etapy vedla přes poušť na severu města, poté se závodníci dotkli mnoha symbolických památek v Al Ain, a nakonec se vrátili zpět do Green Mubazzarah, odkud začínalo finální stoupání. Posledních 10 km nabídlo náročnou horskou dráhu s širokými zatáčkami, která se ukázala být rozhodující pro konečné umístění závodníků.

Závodníci museli zdolat 10 kilometrů strmého stoupání s průměrným sklonem 8-9 % a vrchol s maximálním sklonem až 11 %. Cesta vedla přes široké zatáčky a serpentiny a závodníci museli překonat celkem 21 zatáček. Na vrcholu kopce se nacházela rovina dlouhá 2 kilometry, na které se mohli závodníci zotavit a nabrat síly na závěrečný úsek.

Jak se to událo

V úniku bylo pět jezdců, kteří vedli peloton po většinu etapy. Jejich náskok se však s blížícím se závěrečným stoupáním zmenšoval a nakonec byli dostiženi pouhých 6 km před cílem.

Adam Yates 7. etapa UAE Tour 2023V tomto okamžiku se začalo závodit a nejlepší vrchaři se snažili prosadit. Nakonec to byl Adam Yates z týmu UAE Team Emirates, kdo předvedl velkolepý výkon a získal etapové vítězství. Cílovou čáru projel o 10 sekund před Remcem Evenepoelem ze stáje Soudal Quick-Step, který si odvážným výkonem zajistil celkové vítězství v závodě. Geoffrey Bouchard z týmu AG2R Citroen skončil třetí, 32 sekund za Yatesem.

Evenepoel si díky svému výkonu vybojoval červený trikot, který se uděluje celkovému vítězi závodu, s pohodlným náskokem 59 sekund před Lucasem Plappem z týmu Ineos Grenadiers. Yates skončil na celkovém třetím místě o pouhou jednu sekundu za Plappem. Evenepoel získal také bílý trikot, který se uděluje nejlepšímu mladému jezdci.

V dalších klasifikacích si Tim Merlier ze Soudal Quick-Step udržel zelený trikot, který se uděluje nejlepšímu sprinterovi, zatímco Edward Planckaert z Alpecin-Deceuninck si udržel černý trikot, který se uděluje nejlepšímu jezdci na mezičasech. UAE Team Emirates vyhrál týmovou klasifikaci, čímž ještě více přispěl ke svému úspěchu v závodě.