99 stupňů Fahrenheita. Hory vystřídají v Nîmes horka

nabor

Velká čtyřka přejela Pyreneje zdárně. V šestnácté etapě Tour se projede kolem Pont du Gard a dalších památek z dob Keltů i Říma a na tavícím se asfaltu jihovýchodu Francie zkusí znovu štěstí. Nebo bude díky neklasifikovanému kopci 17,5 kilometrů od cíle všechno jinak?

Maison Carrée - Carré d’art - Nîmes - 16. etapa Tour de France 2019Je to Tour dvoutisícovek, ale také Tour minimalistická. Brusel – Brusel. Brusel – Brusel. Pau – Pau. Nîmes – Nîmes. Z prvních šestnácti etap má unikátní čtvrtina shodné startovní i cílové město. Ne že by se právě v Nîmes nebylo na co dívat. Z keltských časů věž Tour Magne, od Římanů amfiteátr, chrám Maison Carrée a na předměstí akvadukt Pont du Gard – 275 metrů vysoká stavba starší Ježíše. Ve 12. století přibyla Katedrála Panny Marie a svatého Castora, v 18. zkrocená příroda Jardin de La Fontaine. Norman Foster přidal mediatéku Carré d’art. A ta serž! Džínová móda. Neboli denim. Neboli „de Nîmes“…

Mapa dojezdu 16. etapy Tour de France 2019 (Nîmes)V sedmatřiceti stupních Celsia bude etapa zřejmě pomalá a prostá dramat. Akci slibuje až posledních dvacet kilometrů. Tempo zrychlí, najede se do 2,5kilometrového stoupání s průměrem 4 %. Jeho vrchol leží 15 kilometrů od cíle, k němuž se přirozeně bude klesat. Nepříliš širokou Rue Vincent Faïta to jezdci napálí na metě pěti kilometrů přes kruhový objezd vlevo, po pěti stech metrech budou točit znovu. Cílová rovinka měří úctyhodné tři kilometry, jsou na ní tři kruhové objezdy a z posledního chybí do cíle krásných 370 metrů. Tedy zase zmatek a vláda silných týmů, ovšem i loktů.

Profil 16. etapa Tour de France 2019Organizátoři chtěli otevřenou Tour a mají ji mít. Šest spurtů vyhrálo šest různých jezdců. „Velká čtyřka“ (Sagan, Groenewegen, Viviani, Ewan) se o podporu dělí se třemi z nejsilnějších jezdců celkového pořadí, jediný Caleb Ewan má klid. Proto je dnes možná největším favoritem, byť Saganova schopnost pozičního boje přijde také vhod.

Po první etapové výhře stále pošilhávají Kristoff, Colbrelli, Trentin a Sunweb s Matthewsem a Bolem. Co André Greipel – probudí se? Nebo Arkéa vsadí na univerzálního vojáka Barguila?

Šestnáctá etapa Tour de France 2019 začíná ve 13:20. Pokud nepřijdou nadmíru terezínové větrné poryvy, mohlo by postačit nastavit budíky na pátou. Dojezd je odhadován v 17:26.

Tipovací soutěž