40,2 kilometrů proti chronometru – Froomova šance k trháku


Jediná individuální časovka letošní Vuelty bude rovinatá a dominovat v ní budou specialisté. Mezi ně stále můžeme řadit i muže v červeném, Chrise Frooma.

Profil 16. etapy Vuelta 201716. etapa Vuelty bude sice krátká, ale přesto začne a skončí ve dvou různých autonomních společenstvích. Start bude hostit motoristický okruh Circuito de Navarra u navarrské vsi Los Arcos, který cyklistům zamotá hlavu zatáčkami. Zbytek časovky již zdaleka tak technický nebude. Dojíždět se bude do centra společenství La Rioja, 150tisícového Logroña – města na řece Ebro.

Ačkoli je profil časovky rovinatý, rovný nikoli. Je na něm několik štiplavých úseků, nejtěžší z nich začíná na metě 15,4 km (500 m á 7 %), respektive 23,8 km (1 km á 5 %). Samotný závěr bude již opět řádně technický, na posledním kilometru najdeme hned čtyři záludné zatáčky.

Chrisi Froomovi by dnes v navýšení vedení v závodě zabránil jen pád či podobná lapálie. Je však zároveň etapovým favoritem číslo jedna. Předchozí lídr Vuelty Yves Lampaert bude chtít Frooma prohnat a rád by se býval přidal i první maillot rojo Rohan Dennis, doběhla jej však infekce.

Jungels, Oliveira, Ludvigsson či Clement jsou další jezdci mimo celkové pořadí, kteří by dnes chtěli zazářit. Velmi slušnou časovku ovšem umí zajet i Kelderman, López, Nibali, Contador, Zakarin či Van Garderen. Uvidíme, kdo z nich je přetaví v zisky vůči rivalům, v nejoptimističtější variantě včetně Frooma.

16. etapu Vuelty 2017 zahájí ve 13:34 poslední muž celkového pořadí, dvoumetrový habán Conor Dunne. Hned po něm vyrazí Svein Tuft, veterán, ale stále slušný tempař. V 13:57 Lampaert, v 15:19 Ludvigsson a nedlouho po něm také zbylí favorité mimo pořadí. Elitní čtrnáctku, jež má na zbytek pole k dobru skoro 10 minut, otevře v 16:26 Meintjes. Froome vyjede v 16:52. Přenosy se vrací na obvyklý čas 15:00.

Tipněte si vítěze časovky v soutěži na našem Facebooku!