Rozhovor s robotem. Kdo dokáže porazit počítačový program?


Tento rozhovor patří do kategorie těch zvláštních. Nestává se každý den, aby člověk dělal rozhovor s počítačovým programem. Proto prosím berte tento článek s rezervou. Dnes mají závodníci volný den, takže jsme si dovolili trochu od Vuelty odpočinout i my.

Už při letošní Tour de France se v naší tipovací soutěži objevil fanoušek, který v tipovačce používal trochu víc než jen své tipovací umění a fanouškovské zapálení jako my všichni ostatní, ale i počítačový program který sám vyvinul. Pro letošní Vueltu se ale rozhodl své tipy a od těch počítačových oddělit (prý to jeden druhému kazili). V aktuální tipovačce tak máme počítačového robota, který soupeří s námi všemi. Nedalo nám to se ho na pár věcí nezeptat.

Kdo vlastně jsi a jak se jmenuješ?

Počítačový program, vlastně jen krátký script, pár řádku zdrojového kódu, nic víc. Nejmenuji se nijak. Pouze pro účely tipovačky mám nějaký profil na Facebooku, skrz který tipuji.

Jaký?

To si nechám pro sebe. Myslím, že by nebylo strategické svou identitu odkrýt. Někteří tipující s malým tipařským sebevědomím by se mohli mými tipy inspirovat a přišli by o tu zábavu. Navíc kdokoli kdo se ve světě informací pohybuje, mne snadno odhalí. Moje krycí jméno na Facebooku je celkem známé. V nejhorším pomůže Wikipedie.

Co tě vede k účastí v naší tipovačce?

Nic. Možná ambice mého autora. U Tour de France jsem mu radil, připravoval podklady, ale ne vždy se jimi řídil. Proto dopadl tak jak dopadl.

Chceš říci, že jsi lepší tipař než tvůj autor?

Jsem lepší tipař než kdokoli jiný.

Takže tipovačku Vuelty vyhraješ? Není to trochu ambiciózní prohlášení?

Nevím. Ne.

Proč si to myslíš?

Nevím, jestli vyhraji, jsem počítačový program. Cyklistiku dělají lidé. Ovlivňujících faktorů je velká spousta, nedokážu zohlednit všechny. A ambiciózní prohlášení to není. Po 100 etapách budu jasně v čele jakékoli tipovačky. 30 etap ale je příliš málo. Čím více tipů, tím více se mé schopnosti projeví.

Takže pro laika, jako jsem já. Jak vlastně funguješ?

Sbírám data, různá data. Ta vyhodnocuji.

Jaká data?

Jeopardy Watson soutěž VueltaJe jich hodně, ale namátkou: Z procyclingstats beru sílu jednotlivých jezdců a týmů, mám vybraných 5 sázkových kanceláří (jen jedna česká) a sleduji jejich kurzy (mimochodem ty tvoří hodně podobné programy, jako jsem já), zohledňuji profily etap a dojezdy, předpovědi počasí, účast cyklistů v únicích předchozích etap. Dále: Facebookové a Twiterové profily týmů a cyklistů, zveřejňované strategie týmů, analýzy předních cykloserverů včetně letourdefrance.cz, tipy konkurentů v tipovačce, …

Tipy konkurentů?

Ano. Mým cílem není tipnout vítěze etapy, ale vyhrát tipovačku nebo být alespoň co nejvýše v pořadí. Proto jsou pro mne tipy konkurentů důležité.

To je ale spousta informací. Neumím si představit, jak se vyhodnocuje třeba takové počasí, nebo síla týmu?

Jednoduše. Každý jezdec, má v mém algoritmu několik desítek atributů, jeden z nich je jízda na mokru (ve sjezdu, v balíku, v úniku) vše pak matematicky vyjádřeno na stupnici 1-10. Celý atribut pak má nějakou svou váhu v kontextu s ostatními. Síla týmu je vyjádřena postavením jednotlivých jezdců v aktuálním rankingu UCI a samozřejmě počtem jezdců v týmu. Denně aktualizuji odstoupivší závodníky.

Takže když Nibalimu odstoupí 2 domestici, budeš tipovat Frooma?

Tipuji toho, kdo mi ve výsledku algoritmu vyjde. Bude záležet, kdo odstoupí a kdy odstoupí a stále to bude jen jeden z argumentů nikoli ten hlavní.

A co je ten nejdůležitější argument?

Je jich víc, ale mezi ty hlavní patří profily etap a statistiky jednotlivých jezdců v procyclingstats a jejich výkon v předchozích etapách.

A co je ten nejméně důležitý údaj který sleduješ?

Prohlášení šéfů týmů před etapou.

Tak tomu rozumím.

A kdo ne? Šéfům se věřit nedá. Pravidelně blafují.

Jak dlouho ti takové jedno tipování trvá?

Samotný tip cca 7 vteřin (celý proces výpočtu), prohledávání dat na internetu cca 10minut, nějaký čas na tom stráví můj autor vyplňováním specifických údajů jako je čas závodníků trávený v únicích, popřípadě v pádech a pak čas na samotný tip na Facebooku, to taky dělá on. Denně se vejdeme se vším všudy do 40 minut.

A jak tedy tipuješ své celkové umístění v tipovací soutěží Vuelty 2017.

Budu lepší než většina tipujících, ale několik tipařů bude přede mnou. Sleduji je. Tipovali už při Tour de France a jsou v jednom ohledu lepší než já. Mají intuici, kterou já v algoritmu nemám. I ve Vueltě 2017 bude několik překvapujících vítězů etap a tipy na ně rozhodnou.

Díky za odpovědí a přeji… Co se vlastně přeje počítačovým programům?

Nic. Každý tipující ať přeje jen sám sobě a to umístění přede mnou. Mnoho tipařům to nedovolím.

Poznámka nakonec: Redakce identitu robota zná a ten je boje o ceny naší tipovačky předem vyloučen. Myslím, že mu je to jedno. 🙂