Vuelta 2017 – jednání druhé, v hlavní roli Miguel Ángel López

Druhý soutěžní blok přinesl značné ztráty, mnohá překvapení, včetně vítězství, která nikdo nečekal. Pojďme si je společně připomenout.

10. etapa 29. 8. 2017

Po dni volna se kolotoč Vuelty znovu roztočil na plné obrátky. Na startu jezdci zmokli. Naštěstí se předpověď počasí pro závěr etapy minula se skutečností. To ale neplatilo pro již poněkud prořídlý peloton. Předpokládaný scénář vyšel dokonale a tým Quick-Step Floors slavil další, už čtvrté vítězství. Postaral se o něj bojovník etapy, muž jedoucí v zeleném dresu lídra bodovací soutěže, Ital Matteo Trentin. V cílové rovince neměl José Rojas (Movistar) proti italskému klasikáři šanci. Na třetím až pátém místě dojeli další borci z úniku. Jaime Rosón (Caja Rural), Jacques Janse van Rensburg (Dimension Data) a Alexandre Geniez (AG2R). Do cíle postupně dorazilo všech 179 jezdců. Skupina favoritů na celkové pořadí dojela pohromadě. Polepšil si pouze Nicolas Roche (BMC), který se dotáhl na vteřinu přesně k muži v bílém dresu Estabanu Chavesovi (Orica-Scott). Na lídra ztráceli shodně 36 vteřin.

11. etapa 30. 8. 2017

Ve slunném Španělsku nevlídno, déšť a chladno. To byly průvodní znaky jedenácté etapy. Jediné, co nezklamalo, byly kopce. Středeční odpoledne nabídlo na závěr etapy dva. V druhém z nich byl pohlcen únik a nejvíc sil v závěru měl jezdec Astany Miguel López. Za sebou nechal se 14vteřinovým odstupem Chrise Frooma (Sky), Vincenza Nibaliho (Bahrain-Merida) a Wilco Keldermana (Team Sunweb). Pro čtyři body si za páté místo dojel Romain Bardet (AG2R). S sebou dovezl Contadora, Zakarina a Nieveho. To už ale časomíra v cíli ukazovala 31 sekund. Jinými slovy, Chris Froome ve středu opět navýšil svůj náskok a vedl s výhodou 1:19.

12. etapa 31. 8. 2017

Vuelta je ve své druhé, těžší polovině. Ta první si vybrala svou daň opravdu důkladně. Ve čtvrtek stálo na startu pouze 178 borců. Cílem jich projelo jen 174. Problémy se nevyhnuly tentokrát ani lídrovi Vuelty. Chris Froome, po pádu, výměně kola a následném dalším pádu, ale vše zvládnul. Byť se ztrátou 20 vteřin. Vedro svědčilo úniku a Tomasz Marzcyński (Lotto-Soudal) se radoval již podruhé. První desítku tvořili pouze uprchlíci. Bodovaná místa dále obsadili: Omar Fraile (Dimension Data), José Rojas (Movistar), Paweł Poljański (Bora – hansgrohe) a Stef Clement (Team LottoNL-Jumbo).

13. etapa 1. 9. 2017

Etapa jedna z mála předurčená spurtérům a v jejím závěru hromadný dojezd. Předpokládaný scénář pátečního odpoledne vyšel přesně včetně vítězství největšího favorita. Matteo Trentin (Quick-Step Floors) zvedl ruce ve vítězném gestu již potřetí. Nechal za sebou Gianni Moscona (Team Sky), Sørena Andersena (Team Sunweb), Michaela Schwarzmanna (Bora – hansgrohe) a Toma Van Asbroecka (Canondale-Drapac). Odstoupil Omar Fraile (Dimension Data), muž č. 2 ve dvanácté etapě.

14. etapa 2. 9. 2017

Víkend byl ve znamení vrchařského dvojboje. Sobotní etapu si po zásluze vybojoval Rafał Majka (Bora – hansgrohe). „Rafnul“ za to, spolu s dalšími devíti vlčáky v úniku. Nakonec se ukázalo, že on jediný na to měl. Bylo to jeho desáté profesionální vítězství v kariéře. Za ním se odehrával v posledním kopci souboj favoritů s nečekaným rozuzlením. Mladík v dresu Astany (ročník 1994) Miguel Ángel López vyrazil ze skupiny a znovu nedal velkým jménům šanci. Třetí si pro bonifikační vteřiny dojel Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida), v těsném závěsu za ním lídr závodu Chris Froome(Team Sky). Poslední bodovanou příčku, ve stejném čase jako jeho soupeři, obsadil Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin).

15. etapa 3. 9. 2017

Neděle, před volným dnem, ukončila druhé jednání dramatu zvaného Vuelta a España. Nic podstatného druhá etapa horského dvojboje nevyřešila. Rozestupy zůstaly prakticky beze změny. Polepšil si jen vítěz Miguel Ángel López (Astana Pro Team). Na jeho razantní útok nedokázal odpovědět nikdo z top favoritů. Stejný part předvedl o pár minut později Ilnur Zakarin (Team Katusha-Alpecin). Třetí v cíli byl Wilco Kelderman (Team Sunweb). Za ním dojeli Esteban Chaves (Orica-Scott) a Chris Froome (Team Sky).

Kdo z hrdinů uplynulého týdne byl tím nejlepším? Subjektivní dojmy vyřešila řeč čísel naší tabulky bodového hodnocení. V hlavní roli byla nová super star z Kolumbie Miguel Ángel López se ziskem 240 bodů. Následoval Matteo Trentin, ten zvýšil svůj účet o 200 bodů a třetí pomyslná příčka patřila Chrisi Froomovi za 176 bodů. Do úterní časovky bude muž v červeném trikotu s č. 21 na zádech nastupovat jako poslední, 169. na startu. Poveze si, na svého zatím největšího konkurenta, Vincenza Nibaliho, náskok 1:01. Bude mu to 10. září v Madridu stačit? Odpověď na tuhle otázku a mnohé jiné, zde nevyřčené, hledejte každý den na našich webových stránkách. Tam mimo jiné také funguje náš online přenos z každé etapy.