Královskou alpskou etapu vyhrál Polák Rafal Majka z Tinkoff-Saxo. Druhý dojel letošní suverén Vincenzo Nibali. Další posun v průběžném pořadí zaznamenal Čech Leopold König.

Divočina po startu

Start proběhl v místě konání zimních olympijských her 1968 – Grenoblu. Celkově toto město Tour navštívila čtyřicetkrát, poprvé již v roce 1905. Závodníky tentokrát nečekala podobná výheň jako ve včerejší etapě. Panovaly příjemné teploty pod dvaceti pěti stupni Celsia. Hned po startu se do čela vrhl Chavanel, Brice Feillu, muž v puntíkatém Rodriguez nebo včerejší bojovník etapy De Marchi. Start byl celkově na pokusy o únik velice bohatý, vytvořilo se mnoho malých skupinek, i Sky tentokrát zkoušela dostat do úniku své jezdce. Už po šesti kilometrech odstoupil ze závodu Rafael Valls z týmu Lampre. Na čelo se později na chvíli dostal Gautier z Europcaru, nic náhodě neponechával ani suverén Nibali. Naopak kdo zaspal a zůstal v pelotonu byla stáj FDJ v čele se čtvrtým mužem celkové pořadí Thibaultem Pinotem. Skupinku se znovu snažili trhat De Marchi s Velitsem a Nibali s Valverdem se mezitím zařadili zpátky do pelotonu a dali tak najevo, že nechají odjet skupinku čítající 17 jmen: Timmer, Riblon, Taaramäe, Edet, Yates, Herrada Lopez, Majka, Roche, Rodriguez, Serpa, Moinard, Sagan, De Marchi, Gautier, Kruijswijk, Nieve a Thomas.

Klid na sprinterské prémii

Náskok skupiny rychle narostl na minutu a půl, později si někteří cyklisté v pelotonu, v čele s Nibalim, museli odskočit a tak ztráta narůstala. Thibault Pinot se později potýkal s defektem, ale rychle se dotáhl zpátky k pelotonu. Sprintérská prémie v La Paute moc dramatických chvil nenabídla. První sedmnáctka nechala v klidu projet na prvním místě Petera Sagana, kterého následoval kolega De Marchi. Slovenský Rambo má tak v čele bodovací soutěže náskok už 170 bodů na Francouze Coquarda z Europcaru.

Rodriguez „bojuje“ o puntíky

Na řadě byla 34 kilometrů dlouhé stoupání na vrchol Col du Lautaret. Průměrný sklon však činí pouze necelé 4 procenta. Rychlost pelotonu dirigovala Astana, která nasadila klidné tempo. Nebylo se čmu divit, nejlepší z uprchlíků – Geraint Thomas (Sky) měl ztrátu na Nibaliho 14 minut. Žaludeční problémy poté málem ukončily závod francouzskému mistrovi Demarému. Ten však usedl zpátky na kolo a začal dojíždět ztrátu na peloton. Na Lautaret vyjel první bez větších komplikací Joaquim Rodriguez, za ním svítily dresy týmu Tinkoff-Saxo – Majka a Roche. Rodriguez tak ve vrchařské soutěži stáhl ztrátu na Nibaliho na 7 vteřin. V puntíkatém však přesto jede on, jelikož Nibali vlastní také prestižnější Maillot jaune.

Aktivita NetAppu a Col d’Izoard

Na čelo pelotonu se k Astaně připojil tým Leopolda Königa NetApp – Endura a posléze právě tato stáj diktovala tempo celého balíku. Náskok početné skupiny uprchlíků tak začala pomalu klesat. Technické problémy pak potkaly také Petera Sagana, který musel vyměnit přední kolo. Po sjezdu čekalo na cyklisty stoupání na Col d’Izoard. Bez jednoho kilometru dvacet tisíc metrů dlouhý kopec s průměrným sklonem 6%. Hned na začátku odpadli Sagan s Timmerem, kteří byli po deseti kilometrech dojeti balíkem v čele s velice aktivním NetAppem.  To skupinky uprchlíků táhla dvojice týmu Sky a jejich tempo si vyžádalo velké oběti. Gautier, Riblon, Roche, Taaramäe a později ani Edet nezvládli vydržet na čele. Na nejvyšší vrchol letošního ročníku dojel jako první Joaquim Rodriguez, který tak díky dalším 25 bodům  již virtuálně přeskočil ve vrchařské soutěži Vincenza Nibaliho. V patách mu byl Polák Majka, kterému patří mezi vrchaři 3. příčka.

Sjezd a hurá do cíle

V následném sjezdu uplatnil své sjezdařské schopnosti Nibali, který byl součástí šestičlenné skupiny. Jeho kolegy byli Fuglsang, Valverde a čtveřice Francouzů – Bardet, Péraud, Riblon a Pinot. Spolupráce však zrovna dvakrát neklapala, což byla voda na mlýn Königovi či van Garderenovi, kteří se na Nibaliho a spol. dotáhli. Dalším, kdo nedokončí letošní ročník Tour de France se stal člen Giant-Shimana Dries Devenyns. 12,6 kilometrů před cílem začalo cílové stoupání Montée de Risoul a hned zkraje se z čelní skupinky urval neúnavný De Marchi, který chtěl zřejmě po včerejšku i dneska získat titul pro nejbojovnějšího jezdce. Zareagovat dokázal pouze Serpa, který však po chvilce odpadl a namísto něj se dotáhl Majka. Ten hned také De Marchimu nastoupil a Rodriguez pochopil, že je zle. Proto se vydal dopředu a vytvořil duo společně s De Marchim. Majka jel však fantasticky a jeho náskok neklesal. Ve skupince favoritů odpadli pomocníci muže ve žlutém – Fuglsang i Scarponi, ale pro Nibaliho to v současné formě neznamenalo nic kritického. Purito v puntíkatém se evidentně trápil a netrvalo dlouho než ho dojeli Nibali a spol. Z této skupiny se pokoušel dvakrát uniknout Rolland, ale úspěchu se nedočkal. Jak se to má dělat, předvedl Francouzovi muž ve žlutém. 3,6 kilometrů nastoupil a jediný, kdo zareagoval, byl Péraud. Pronásledovala je čtveřice, kde nechyběl Valverde, Pinot a van Garderen. Leopold König na tuto skupinky chvíli ztrácel, ale strojovým tempem se vrátil zpět. Aktivní byl poté van Garderen, který poodkryl dnešní slabiny Alejandra Valverdeho. Ten nebyl schopný akceptovat tempo právě van Garderena nebo Pinota a začal ztrácet. Později mu nastoupil také König. V čele se mezitím nic neměnilo a Polák Rafal Majka se tak stal vítězem 14. etapy. Alespoň částečně tak zlepšil náladu týmu Tinkoff-Saxo po odstoupení Alberta Contadora. Zároveň vyrovnal ve vrchařské soutěži bodový účet Rodrigueze. Ten však dnes triumfoval na Izoardu a proto i zítra poveze puntíkatý trikot. Druhý dojel se ztrátou 24 sekund Vincenzo Nibali, za ním byl Péraud. V krásném souboji o čtvrté místo pak Pinot předčil dalšího Francouze Bardeta.

Výsledky 14. etapy

Pos. Rider Team WT Time
1 MAJKA Rafal Tinkoff-Saxo 20 5:08:27
2 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 10 0:24
3 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 6 0:26
4 PINOT Thibaut FDJ.fr 4 0:50
5 BARDET Romain AG2R La Mondiale 2 ,,
6 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 0:54
7 SCHLECK Fränk Trek Factory Racing 1:01
8 TEN DAM Laurens Belkin-Pro Cycling Team 1:07
9 KöNIG Leopold Team NetApp – Endura 1:20
10 VALVERDE Alejandro Movistar Team 1:24

Celkové pořadí po 14. etapě

Pos. Rider Team Time
1 NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 61:52:54
2 VALVERDE Alejandro Movistar Team 4:37
3 BARDET Romain AG2R La Mondiale 4:50
4 PINOT Thibaut FDJ.fr 5:06
5 VAN GARDEREN Tejay BMC Racing Team 5:49
6 PERAUD Jean-Christophe AG2R La Mondiale 6:08
7 MOLLEMA Bauke Belkin-Pro Cycling Team 8:33
8 KöNIG Leopold Team NetApp – Endura 9:32
9 TEN DAM Laurens Belkin-Pro Cycling Team 10:01
10 ROLLAND Pierre Team Europcar 10:48