13. etapa? Horská verze klasik


Ani ryba, ani rak. Málo kopcovitá pro vrchaře, ale velmi náročná pro spurtery. Taková je dnešní 13. etapa Vuelty 2015, jež míří do Tarazony.

Peloton se nyní nalézá na severovýchodě Španělska v Aragonii. Což je bohatý, nepříliš lidnatý a z velké části vinařský kraj. Jak startovní, tak cílové město má za sebou bohatou historii, v současnosti v nich však dohromady nežije ani patnáct tisíc lidí. Etapa bude směřovat převážně na sever a ve své první polovině přes jednu „trojku“ a „jedničku“ Alto de Beratón vystoupá značně nad tisíc metrů. Následovat bude pasáž, klíčová pro úspěch či neúspěch úniku, kde peloton může stahovat, a „trojka“ Alto de Moncayo. Nepříliš prudká, ale osm kilometrů dlouhá. Následně sjezd do cílové Tarazony a v ní mezi 2,5 a jedním kilometrem před cílem nepříjemná pasáž přes 5 %. Cílová rovinka není zcela rovná, avšak už bez převýšení.

Etapu by mělo provázet převážně slunečné počasí s teplotami kolem dvacítky

profile-13Tato etapa favorita nemá. Pro Degenkolba je na tuto definici až příliš velkou výzvou, jezdci jako Hansen, Goncalves či Terpstra zase musí nejprv projít sítem úniku. Vyhrát se dá několika metodami a rozhodovat může dlouhý nástup, spurt nebo třeba kolize. Ale co podobné etapy vždy splňují: jsou zábavné a nejméně padesátka jezdců dnes na startu může s větší či menší dávkou realismu opravdu chtít zazářit.

Nejpředvídatelnější jsou dnes časy. Začátek ve 13:05 a pak jako vždy hodina a tři čtvrtě přenosu od čtvrté.