101. Giro d’Italia zakončí kritérium v Římě

nabor

Zbývá už jen 115 kilometrů neboli 10 okruhů hlavním městem Itálie, jež dopíší příběh o dvaceti pokračováních. V růžové vyjede do závěrečné etapy Gira Froome, modrou jen propůjčí Cicconemu, bílý zůstává López. A poslední fialová výzva stojí před takřka jistým vítězem spurterské klasifikace Eliou Vivianim.

21. etapa profil Giro dItalia 2018Věčné město, do nějž prý vedou všechny cesty. Ironicky ale právě Řím – na rozdíl od Paříže a Madridu – zatím nezískal status stálého dojezdu Grand Tour. Historickým domovem Gira je totiž Milán, kde dodnes sídlí nejčtenější italský deník Gazzetta dello Sport, respektive společnost RSM coby vydavatel novin i organizátor závodu. Řím byl cílem Gira poprvé v roce 1911 k padesátiletému výročí sjednocení Itálie. V roce 2009 tu Giro oslavilo sto let své existence. Nyní tu načne druhou stovku svých dojezdů.

Altare della Patria - Řím - 21. etapa Giro d'Italia 2018
„Protéza“? Tak říkají Altare della Patria kritici

Pojede se okolo Kolosea, skoro 2000 let staré arény smrti a zábavy zbudované pro císaře Vespasiana (finální podoby se však dožil až jeho nástupce Titus). Přes legendární náměstí Piazza del Popolo s egyptským obeliskem faraóna Ramesse II. starším než náš letopočet. A dojíždět se bude u Altare della Patria, opulentního „Oltáře vlasti“, postaveného na oslavu italského sjednocení mezi lety 1885 a 1925. Kromě zatáček na okruhu čeká i trocha kostek (tzv. „sanpietrini“). Cílová rovinka má po objezdu Kolosea přesně 700 metrů. Všemi očekáván je spurt, ale pozor – je to teprve tři roky, co se v Miláně radoval Keisse (a parťák z úniku Durbridge).

Řím - mapa dojezdu 21. etapy Giro d'Italia 2018Letos by to mohli zkusit Martin, Pedersen, Coledan či Luis León Sánchez (Astana nemá spurtera a stále ani etapové vítězství). Hlavními favority nicméně budou Elia Viviani a včera úplně poslední Sam Bennett. Bramboříkový dres, maglia ciclamino, zůstává pro Ira k mání. Ztrácí 74 bodů, ve hře je dvakrát 20 na prémiích a 50 v cíli. Naděje patrně zemře 69 kilometrů od cíle, druhý spurt přijde 46 kilometrů od dojezdu.

Vyzyvateli budou van Poppel, Bonifazio, Modolo, Debusschere, Venturini, Planckaert, Gibbons, Drucker, Sbaragli, Simion. – A pak ještě Belletti, jehož pomocníci z Androni Ballerini, Frapporti a Vendrame si sami dojeli pro tři etapové top 10 a zatím třetí a páté místo ve fialovém pořadí.

Dvacátá první etapa Giro d’Italia 2018 začíná v 15:55 (nultý kilometr v 16:00). Sprinterské prémie odhadovány na 17:10 a 17:43. Dojezd kolem 18:45. Etapa bude v teplém polojasném odpoledni přenášena celá.

Tipněte si vítěze v soutěži na našem Facebooku!