Změna růžového trikotu v 8. etapě na Giru 2014

Ano je to tak, máme nového lídra závodu Cadela Evanse z teamu BMC, který to dokázal svým výkonem v 8. etapě Foglio – Montecopiolo 174 kilometrů.Trasa závodu vedla pohořím Apeniny, severně srdcem Itálie. Projíždělo se starobylými městy, kde člověk má pocit, že se ocitl v čase, o několik stolení zpátky, až ve středověku. Očekával se kopcovitý závod s dojezdem na vrchol, který určitě zamíchá s celkovým pořadím. A také, že k tomu došlo. Závod provázelo poměrně teplé a slunečné počasí s 20 stupněma.

Na 100,7 kilometru při vstupu televizního přenosu, byla v úniku desetičlenná skupina cyklistů s náskokem 7:18 minut, ve které byl i Boasson Hagen z teamu SKY. Skupina vedoucích jezdců mezi sebou dobře spolupracovala, ještě 52 kilometrů před cílem, měla 5 minutový náskok. V pelotonu byla vidět nervozita mezi týmy v boji o postavení, na čele se střídaly skupiny jednotlivých lídrů. Opět bylo vidět v pelotonu hodně cyklistů s odřeninami, ale kuriózní pád potkal cca na 63. kilometru Francesca Chicchi z NRI, který se na rovném úseku i s kolem najednou ocitl za svodidly.

Stoupání na 1358 metrů dlouhý vrchol, bylo hodně dramatické, ve kterém byl nejlepší Arredondo Moreno z TFR, který získal body pro zisk modrého trikotu.

Závěr závodu byl velmi vzrušující a bojovný, ve kterém měl nejvíce sil Ullissi Diego z teamu Lampre – Merida a dojel si na kopci, už pro 2. etapové vítězství.

Dosavadní lídr závodu Matthews Michael se dostal ve stoupání do těžké krize, cca 43 kilometrů před cílem a postupně nabíral časovou ztrátu, a bylo zřejmé, že přišel o růžový trikot.