Orica GreenEDGE má vítěze v 9. etapě na Giru

nabor

Dnes se opět postavili cyklisté na trať v 9. etapě Giro 2014 z Luga – Sestola v délce 172 kilometrů. Čekala nás středně horská etapa, se závěrečným 17. kilometrovým stoupáním na Passo del Lupo, kde měl nejvíce sil Weening Pieter z teamu Orika GreenEDGE a zvítězil.

Na trati byly tři vrchařské prémie a jedna rychlostní. Prvních 110 kilometrů se jelo po rovině docela rychle, v průměrné rychlosti pelotonu 47 kilometrů v hodině. Na čele závodu se střídalo více týmů, kde jezdci týmu Astany bránily únikům. Včerejší etapa hodně zamíchala s pořadím jednotlivých jezdců. 83 kilometrů do cíle byla v úniku skupina 14 jezdců, kteří měli náskok 6:21 minut. Jelo se za krásného slunečného počasí za příjemných 16 stupňů tepla, ideální počasí pro cyklistiku.

Cyklisté projížděli národním parkem a krajinou, kde často trénoval cyklista Marco Pantani, tragická ikona Italské cyklistiky. Italský vrchař se v roce 2004 předávkoval kokainem a letos uplynulo již 10 let od jeho úmrtí. Peloton uctí jeho památku výstupem na tři vrcholy, které italský pirát proslavil.

Náskok skupiny v úniku byl poměrně veliký a tak se začalo taktizovat. Skupina se roztrhala na začátku stoupání. Do úniku šel Pieter Weening a za ním se vydal David Malacarne z Europcaru, oba jezdci si udrželi vedení, kde v závěrečném spurtu měl více sil Pieter Weening a slavil vítězství. Za nimi se pustil do pronásledování Domenico Pozzovivo z AG2R la Mondiale, který uhájil třetí místo.

Včerejší smolař Francesco Chicchi z NRI po kuriózním pádu sice včerejší etapu dojel, ale do dnešního závodu už nenastoupil.

Zítra čeká na cyklisty zasloužený den volna, který jistě využijí k relaxaci a regeneraci organismu.

Lídr závodu Cadel Evans
„Jsem velmi spokojen s naší dosavadní prácí v týmu, pracovali jsme velice dobře. Jsem velmi hrdý na moje chlapce. Už se těšíme, že budeme zítra odpočívat.“

Stav po 9. etapě

1 WEENING, Pieter (ORICA GreenEDGE) 4:25:51
2 MALACARNE, Davide (EUROPCAR)
3 POZZOVIVO, Domenico (AG2R LA MONDIALE) + 42
4 ULISSI, Diego (LAMPRE – MERIDA) + 1:08
5 URAN URAN, Rigoberto (OMEGA PHARMA – QUICK-STEP)
6 KELDERMAN, Wilco (BELKIN)
7 EVANS, Cadel (BMC RACING)
8 CATALDO, Dario (SKY)
9 MAJKA, Rafal (TINKOFF-SAXO)
10 DUARTE AREVALO, Fabio Andres (COLOMBIA)

Celková klasifikace po 9. etapě

1 EVANS, Cadel (BMC RACING) 38:49:34
2 URAN URAN, Rigoberto (OMEGA PHARMA – QUICK-STEP) + 57
3 MAJKA, Rafal (TINKOFF-SAXO) + 1:10
4 POZZOVIVO, Domenico (AG2R LA MONDIALE) + 1:20
5 MORABITO, Steve (BMC RACING) + 1:31
6 ARU, Fabio (ASTANA) + 1:39
7 ULISSI, Diego (LAMPRE – MERIDA) + 1:43
8 KELDERMAN, Wilco (BELKIN) + 1:44
9 QUINTANA ROJAS, Nairo Alexander (MOVISTAR) + 1:45
10 KISERLOVSKI, Robert (TREK FACTORY RACING) + 1:49