O žlutý dres. O krále hor. O přežití

nabor

Devátou etapu zvládnou jen nejsilnější. Její profil se třemi prémiemi mimořádné kategorie a umístění na konci úvodního závodního bloku z ní činí první vrchařský milník letošní Tour de France.

9. etapa profil Tour de France 2017 Závodit se začne okamžitě. 11 kilometrů, 7,3 z nich klasifikovaných, a bitva o únik eskalující tempo pelotonu. 125 kilometrů před cílem se najede do pasáže dvou prémií mimořádné kategorie Col de la Biche („Srní vrch“, 10,5 km, 9 %) a Grand Colombier (8,5 km, 9,9 %, max. 22 %). Pak 50 kilometrů sjezdu a roviny, poslední prostor pro týmové šachy. A 35 km od cíle nájezd na Mont du Chat („Kočičí hora“, 8,7 km, 10,3 %), opět na poměry Tour extrémně prudký kopec. Serpentinami dolů, chvilku nahoru a po rovině do Chambéry. Královskou jurskou etapu doprovodí teplo s hrozbou bouřek, které mohou zkomplikovat sjezdy.

Col de la Biche, Grand Colombier - 9. etapa Tour de France 2017Tři mimořádné kategorie v jedné etapě Tour naposledy viděla v ročníku 2011. Možná si její 18. etapu vybavíte. Voeckler koňskou dřinou hájí žlutý dres, Andy Schleck vyhrává etapu nástupem 60 km od cíle, Evans tempem na Galibieru taví Contadora. Dnešní podívaná může být stejně velkolepá. Taktických možností je řada. Vlak Sky je nicméně i letos dominantní a etapa může být poměrně nudnou demonstrací jeho síly a pragmatismu.

Mont du Chat - 9. etapa Tour de France 2017Strategie Sky a spol. rozhodne také o osudu úniku. Unavené uprchlíky ze včerejška by měli nahradit Rolland, Pinot, Navarro či Atapuma. Útočit se opět může na žlutý dres – do pěti minut ztrácí Degand, Sepúlveda, Feillu, G. Martin, možná zariskuje Bennett. Pěti největšími favority z celkového pořadí jsou Froome, Aru, Porte, D. Martin a Bardet. „Etapa nerozhodne o žlutém dresu, ale rozhodne, kdo o něj bude bojovat“, řekl Francouz výstižně. Dvojnásobně tato slova platí pro Alberta Contadora.

Až nyní pořádně začíná souboj o puntíkatý dres. Vede Calmejane s 11 body. Dnes se jich bude rozdávat 70. Jsou však tací, pro něž etapa rozhodne o samotném pokračování v závodě. Rowe, Démare, Renshaw a další ztratili včera 37:33. Juraj Sagan dokonce 40:30. Všichni patrně odpadnou na úvodních kilometrech a je v podstatě vyloučeno, aby každý z nich v časovém limitu dojel do cíle.

Devátá etapa Tour de France 2017 začne již v 11:45, ostrý start v 11:55. Očekávaná průměrná rychlost je 35 km/h, při odhadovaném dojezdu v 17:02 stráví vítěz v sedle 5 hodin, 17 minut.

Kdo vyhraje dnešní etapu? Tipněte si v soutěži na našem Facebooku.