Zlomová etapa Gira. Kdo ovládne Monte Zoncolan?

nabor

Závod sem zamířil zatím pětkrát a jen jednou vyjeli alespoň dva jezdci top 10 nahoru ve stejném čase. Jedno z nejtěžších stoupání, jaké kdy uvidíte cyklisty zdolávat. Takový je cíl 14. etapy Giro d’Italia 2018, jehož jméno už znáte: Monte Zoncolan.

14. etapa profil Giro dItalia 2018Start hostí San Vito al Tagliamento, malé městečko v regionu Friuli-Venezia Giulia, přiléhajícímu k hranicím Itálie se Slovinskem a Rakouskem. Přes 60 % z něj tvoří kopce a hory, přičemž pro charakter etapy budou klíčové Karnské Alpy. Společným znakem dnešních vrchařských prémií je strmost – Monte di Ragogna (142,7 km od cíle) 2,75 km, 10,4 %; Avaglio (80 km od cíle) 4,55 km, 7 %, ale pasáž 1,5 km do 13,3 %; Passo Duron (43,5 km od cíle) 4,4 km, 9,6 %.

Monte Zoncolan - profil dojezdu 14. etapy Giro d'Italia 2018Spíše táhlá je jen čtvrtá z prémií s vrcholem 20,2 km od cíle a zvukomalebným jménem Sella Valcalda Ravascletto (7,6 km, 4,3 %, max. 12 %). Po sjezdu z ní však půjde do tuhého. Stejně jako ve čtyřech z pěti předešlých případů bude Giro stoupat na Monte Zoncolan z Ovara. 10,1 km. 11,9 %. Maximum 22 %, na posledním kilometru a půl rampy do 18 a 16 %. Jak již řečeno, mužské Giro tu bylo dosud pětkrát. Ještě předtím Zoncolan ovšem v roce 1997 jely ženy a radovala se pětinásobná šampionka Giro Rosa Fabiana Luperini. Kdo zvedne ruce nad hlavu dnes?

Kandidátem číslo jedna je růžový Simon Yates. Pomyslnou dvojkou nejspíš střízlík Domenico Pozzovivo. Kdo by si to byl před závodem pomyslel… López, Pinot, Dumoulin, Froome a Aru musejí zmobilizovat všechny síly, aby mohli konkurovat. Fazónu budou potvrzovat také Carapaz, Formolo, Bennett, Woods, Konrad, Dennis, O’Connor, Betancur nebo Ciccone.

Výhodou posledně jmenovaného je volnost daná neúčástí v bitvě o celkové pořadí. Podobně jsou na tom Gesink, Hermans, Atapuma, Dombrowski. Z českého dua vrchařských pomocníků Zoncolan nesedí Romanu Kreuzigerovi. Naopak Jan Hirt by si měl vylepšit letošní dosavadní maximum, jímž je 26. místo z Campo Imperatore.

Čtrnáctá etapa Giro d’Italia 2018 začíná v 11:50 (nultý kilometr v 11:55). Pod Passo Duron se najede kolem půl čtvrté. Na Zoncolan se bude stoupat zhruba o hodinu později. Odhadovaný dojezd v 17:14.

Komu bude svědčit těžký závěr? Tipněte si v soutěži na našem Facebooku.