Zkrotit Marche. Spurterské týmy brojí na nejdelší etapu Gira

nabor

Snadná první polovina závodu? Elitní vrchaři se možná šetří, přesto je každý den plný výzev. Zvlněný terén, zatáčky, déšť a vítr vanoucí úniku do zad. Takové budou hlavní nástrahy 239 kilometrů z Tortoreto Lido do Pesara.

Ani dnes si nepřátelé uprchlíků nebudou moci stěžovat, že nebyli varováni. Před čtyřmi lety se startovalo na dnešním 52. kilometru, v Civitanova Marche, a efekt zadního větru dovezl do cíle jako první šestici Italů, z níž čtyři strávili den před pelotonem. Vlídné polojasno a pohodový profil prvních 140 kilometrů tedy nesmí hlavní pole ukolébat. Zbylá stovka začne úsekem 2,2 km do 6,2 %. Sotva se odbydou rychlostní prémie, bude se stoupat i kategorizovaně; zřejmě již na mokru. Parametry „trojky“ a dvou „čtyřek“ nejsou hrozivé (7,3 km do 3,9 %, 4,3 km do 2,9 %, 1,8 km do 4,9 %), ale některé pasáže půjdou až k 10 procentům. To je Marche: region kopců a hor, který by nebýt moře rovinu vůbec neznal.

Mapa dojezdu 8. etapy Giro d'Italia 2019 (Pesaro)Co horšího, cesty k Pesaru – plné změn směru – budou skýtat nebezpečí pádů. Cílové město je sice známé láskou k bicyklům a extenzivní sítí cyklostezek, profíkům však dopřeje pouze 2,5 opravdu plochých kilometrů. Dva kilometry před cílem se bude točit prudce vlevo, na posledním kilometru dvakrát opačným směrem a cílová rovinka zůstane s 250 metry eufemismem.

8. etapa Giro 2019Ještě v roce 2017 rozjížděl Bennettovi spurty, mimo jiné na Czech Cycling Tour. Nyní může dorovnat jeho loňskou jízdu. Na třetí etapovou výhru zaútočí Pascal Ackermann. První letošní zářez se pokusí získat Elia Viviani, přejet vlnky by rozhodně měli i Démare a Ewan.

Černým koněm může být třeba Jakub Mareczko. A kdyby se trápil, bude tu zase Černý – Josef. Pro agresivní pojetí závěru by se nabízela dále jména jako Sénéchal, Battaglin, Vendrame a Cimolai, případně i v podobě redukovaného spurtu. Růžové favority čeká úkol bez ztrát a zranění dojet. Což nebude vůbec tak lehké, jak by se mohlo zdát…

Osmá etapa Giro d’Italia 2019 začíná v 11:25, přenosy tradičně po jedné. Zhruba ve 14:15 spurterská prémie (112 km od cíle), po třetí ta bonifikační (79,6 km od cíle). Dojezd odhadován na 17:15.

Soutěž