Závod za sluncem přilákal největší cyklistická jména

nabor

Závod Paříž-Nice je jedním z nejtradičnějších závodů v cyklistickém kalendáři. Fanoušci se na něj mohou každoročně těšit v březnovém termínu a zejména to, co jsme zde mohli vidět v posledních třech ročnících je dokonalou pozvánkou na 77. ročník tohoto závodu.

Předchozí ročníky

Od roku 2016 se o vítězi rozhoduje doslova v cílové rovince poslední etapy. V roce 2016 byli v hlavní roli Geraint Thomas a Alberto Contador. Contador na Velšana v poslední etapě vyvinul velký tlak a při stoupání Col d’Eze mu ujel. Thomas za pomoci Sergia Henaa předvedl sebevražedný sjezd do cíle a vedení uhájil o čtyři sekundy.

O rok později bojoval o výhru znovu Alberto Contador, jen Thomase vystřídal jeho pomocník z předchozího roku – Sergio Henao.

Contadorovi se opět podařilo ujet muži ve žlutém na Col d’Eze. Pro Henaa se zdál být titul ztracen. Jenže stále zbýval sjezd. Podobně jako v roce 2016 se ukázal být klíčový. Skupině s Henaem se zde totiž podařilo snížit ztrátu na čelo a Kolumbijec se stal vítězem o pouhé dvě sekundy.

Konečně se dostáváme k loňskému ročníku. Alberto Contador mezitím ukončil kariéru, Thomas se raději rozhodl pro Tirreno-Adriatico a Sergio Henao rozhodně nebyl v kondici z předchozího roku. O zábavu se tak museli postarat jiní.

Simon Yates vstupoval do poslední etapy jako lídr celkového pořadí a když i na posledním stoupání odrazil ataky svých nejbližších konkurentů, zdálo se, že si jede pro celkové vítězství. V následném sjezdu se navíc navzájem poslali k zemi bratři Izagirrové, kteří před etapou okupovali druhé a třetí místo celkového pořadí. Jenže ve předu stále jela skupina ve složení David de la Cruz, Omar Fraile a Marc Soler. Poslední jmenovaný před etapou ztrácel 37 sekund a virtuálně se pohyboval na hraně vedení. To již musel Yates bít na poplach. Jenže náskok trojice vepředu stále zůstával stejný. Soler nakonec v cíli bral bonus až za třetí místo. Uběhla půl minuta a do cíle se rychle blížila skupina kolem Yatese. Nakonec to nestačilo, Soler vyhrál Paříž-Nice o 4 sekundy.

To byly tedy poslední tři ročníky Paříž-Nice. Když se sečtou rozdíly mezi prvním a druhým závodníkem, dělá to od roku 2016 deset sekund. Můžeme tak jen doufat, že se podobně dramatické koncovky dočkáme i letos.

Trasa

1. etapa

Ročník odstartuje ve městě Saint-Germain-en-Laye v širším zázemí Paříže. Jezdci se následně vydají na 138,5 kilometrů dlouhou etapu, která povede převážně po rovině. Navštíví přírodní park Haute Vallée de Chevreuse a finišovat se bude opět v Saint-Germain. Očekává se hromadný dojezd pelotonu a favority jsou spurtéři, ale závěr mírně stoupá, a tak by mohli uspět i klasikáři.

Paříž-Nice - 1. etapa
Profil první etapy (procyclingstats.com; 2019)

2. etapa

Profilově je druhá etapa jednodušší než ta první. Otázkou je zda ji nenaruší vítr či jiné faktory. Pokud se tak nestane a peloton se nenechá zaskočit únikem, měl by opět finišovat pohromadě. Povede z Les Bréviaires do Bellegarde a bude měřit 163,5 kilometrů.

Paříž-Nice - 2.etapa
Profil druhé etapy (procyclingstats.com; 2019)

3. etapa

Spurtéři by měli dostat možnost i ve třetím dějství. Mezi městy Cepoy a Moulines na jezdce čeká 200 kilometrů.

Paříž-Nice - 3.etapa
Profil třetí etapy (procyclingstats.com; 2019)

4. etapa

Jakou formu si sem přivezli celkoví favorité by mohla napovědět už čtvrtá etapa. Započne v lázeňském městě Vichy a po trase na 210,5 kilometrů se jezdci dostanou až do Pélussinu. Na závodníky bude čekat pět vrchařských kategorií, přičemž poslední z nich je druhé kategorie a bude finišovat deset kilometrů před cílem.

Paříž-Nice - 4.etapa
Profil čtvrté etapy (procyclingstats.com; 2019)

5. etapa

Pátá etapa by nám opět měla vyselektovat menší skupinu závodníků, kteří se poperou o celkové vítězství. Na programu bude totiž časovka na 25,5 kilometrů v okolí města Barbentane. Jediné stoupání měří jeden kilometr a má 4,2%.

Paříž-Nice - 5.etapa
Profil páté etapy (procyclingstats.com; 2019)

6. etapa

Těžká horská zkouška přijde v šesté etapě mezi Peynier a Brignoles. Všechny tři vrchařské prémie jsou však poměrně daleko od cíle. Těchto 210 kilometrů by tak nemuselo rozhodnout o celkovém vítězi.

Paříž-Nice - 6.etapa
Profil šesté etapy (procyclingstats.com; 2019)

7. etapa

Na královskou etapu si budeme muset počkat do předposledního dne. Etapa odstartuje v Nice a po 181,5 kilometrech vyvrcholí na Col de Turini ve výšce 1606 metrů. Ještě před tímto stoupáním, které měří 15,3 kilometrů s průměrným sklonem 7,2%, se budou muset jezdci popasovat s dalšími pěti vrchařskými kategoriemi.

Paříž-Nice - 7. etapa
Profil sedmé etapy (procyclingstats.com; 2019)

8. etapa

Celý závod vyvrcholí tradiční etapou v okolí Nice na 110 kilometrů. Známé stoupání Col d’Eze nebude jediné na trati. Dalších pět kategorizovaných stoupání budou muset jezdci překonat než poznáme konečného vítěze. Můžeme jen doufat, že závěr bude podobně napínavý jako v posledních třech ročnících.

Paříž-Nice - 8.etapa
Profil osmé etapy (procyclingstats.com; 2019)

Favorité

Celkové pořadí

Na startu nechybí hlavní aktéři loňského ročníku a mezi nimi i Marc Soler. Zda povede Movistar je otázkou, protože společně s ním přijel do Francie i Nairo Quintana.

To druhý muž ročníku 2018 Simon Yates by měl být neotřesitelným lídrem týmu. K ruce mu bude například i Esteban Chaves, který by se rád vrátil do formy po nemoci, která ho provázela minulou sezónu.

Nechybí ani Gorka a Ion Izagirrové (tedy 3. a 4. z loňska), kteří však však mezitím vyměnili barvy Bahrainu za kazašskou Astanu.

Sledovat bychom měli i domácího Romaina Bardeta, vítěze z roku 2017 Sergia Henaa (ne však za tým Sky ale nově za UAE), Wilca Keldermana, George Bennetta nebo závodníky EF Education First Tejaye Van Garderena, Rigoberta Urana a Daniela Martíneze.

Se zajímavou sestavou přijede tým Sky. Ten bude mít hned tři potenciální lídry. Jedním z nejsilnějších ve zvlněných etapách by měl být Michał Kwiatkowski. Tomu nahrává i časovka, avšak v sedmé etapě s dojezdem na Col de Turini favoritem nebude.

Další z britské sestavy je Egan Bernal. Kolumbijec letos povede tým na Giru, což svědčí o jeho výjimečných schopnostech. Na Paříž-Nice by měl otestovat své vůdcovské schopnosti a bude jedním z hlavních favoritů závodu.

Nelze však opomínat ani Ivána Sosu. Další z řad týmu Sky se blýskl druhým místem na nedávno skončeném závodě Kolem Kolumbie, kde jen těsně nestačil na Miguela Ángela Lópeze.

Spurtéři

Silná sestava přijede i pro rovinaté etapy. Spurtéři by měli dostat tři možnosti na výhru, což přilákalo Marcela Kittela, Dylana Groenewegena, Marka Cavendishe, Edvalda Boassona Hagena, Arnauda Démara, Sama Bennetta, Sonnyho Colbrelliho, Alexandra Kristoffa, Jakuba Mareczka, Johna Degenkolba, Bryana Coquarda, Michaela Matthewse, Mattea TrentinaFabia Jakobsena nebo Andrého Greipela.

77. ročník Paříž-Nice začíná již zítra, tak si ho nenechte ujít.

Vítěze tipujte na Facebooku.