Závod Strade Bianche nemá za sebou dlouhou historii plnou zářných momentů. Doposud se jel jen 12x a je až překvapující, jak rychle se dokázal pevně usadit v kalendáři cyklistiky. Dá se říci, že vyplnil mezeru v závodním programu a nechá zavzpomínat na slavné boje na nezpevněných cestách.
Historie
V této části toho není mnoho co psát, závod se poprvé konal v roce 2007. Letos nás čeká „teprve” třináctý ročník. Ovšem za těch dvanáct edicí předchozích si tato klasika vybudovala obrovské renomé mezi jezdci v pelotonu, je součástí kalendáře World Tour a každoročně je velmi dobře obsazená a přináší skvělé závody.
Se závodem jsou silně spjaty i naše barvy, když každoročně mezi favority patří Zdeněk Štybar, který svoji roli v minulosti i potvrdil. O tom více za chvíli. První ročník se konal v sezóně 2007 a nejlépe si v něm počínal Rus Alexandr Kolobnev (CSC). Ovšem absolutním rekordmanem je jeho někdejší týmový kolega Fabien Cancellara.
Švýcarský Spartakus vyhrál závod hned třikrát a to v letech 2008, 2012 a při své derniéře v olympijském roce 2016. V této sezóně jsme sledovali skvělý souboj na čele plný nástupů až do chvíle, kdy se boj o výhru zúžil na dva jezdce – Fabiana Cancellaru a Zdeňka Štybara. Švýcar si v samém závěru vybojoval lepší výchozí pozici a dojel si pro vítězství. Na Štybara zbyla stříbrná příčka.

Dvě výhry dokázal získat také jediný jezdec. Tím je někdejší mistr světa Michal Kwiatkowski, který uspěl v sezónách 2014 a 2017. Především v druhém případě byl Polák neskutečný. Asi 20 kilometrů před cílem, po dlouhé sérii svých nástupů, předvedl ten rozhodující. Odjel ze skupiny se Štybarem, Wellensem a Van Avermaetem, nastoupil do časovkářského módu a až do cíle v Sieně se nenechal polapit.

Za zmínku stojí určitě i loňský ročník. Ten byl první po delší době opravdu mokrý a jezdci dojížděli do cíle úplně zablácení. Už 50 kilometrů před cílem zaútočil Romain Bardet. Za ním vyrazil Wout Van Aert, tehdy mistr světa v cyklokrosu, který testoval své schopnosti na silnici. Společně putovali dlouhé kilometry a zdálo se, že se o výhru poperou tito dva jezdci. Jenže ze zadní skupiny se na osamocenou jízdu vydal Tiesj Benoot, dostihl čelní dvojci a na posledním nezpevněném sektoru nastoupil, ujel a dojel si pro výhru.

A pochopitelně v našem výčtu nesmí chybět rok 2015, který udělal šťastným nejednoho cyklistického fanouška u nás. Už 50 kilometrů před cílem zůstali na čele osamoceně Štybar, Valverde a Sagan. Po několika dalších kilometrech se k nim dokázala připojit ještě skupina s dalšími favority jakými byli Cancellara nebo Van Avermaet. Tato skupina se postupně dělila, až na čele zůstali Van Avermaet, Valverde a v dresu mistra republiky jedoucí Zdeněk Štybar. V závěrečném stoupání pak Štybar pokryl útok Van Avermaeta, nelenil a vyrazil k vlastnímu. Avermaet sice vzdoroval, ale marně a borec tehdejšího Etixxu si dojel pro výhru.

Trasa
Dost bylo historie, přesuňme se tedy k letošnímu ročníku. Tradičním výchozím bodem je město ve střední Itálii Siena. Není tomu jinak ani letos a konec na Piazza del Campo už je notoricky známou věcí.

Na závodníky čeká celkem 184 kilometrů v náročném terénu, plném prudkých kopců a hned 11x se peloton potká s nezpevněným povrchem. Vše vyvrcholí na Piazza del Campo, kam jezdce přivede velmi prudké stoupání, kde se v historii už několikrát rozhodlo o výhře.
Na peloton by v sobotu neměly čekat brutální podmínky jako loni. Předpověď hlásí příjemných 17°C a minimální šanci na srážky.

Favorité
Jak je zvykem, téměř každý tým sem posílá jezdce, kteří jsou schopni zabojovat o výhru. Tu obhajuje Lotto Soudal a na start se postaví to nejlepší co mají na tento typ závodu v čele s obhájcem Tiesjem Benootem a Timem Wellensem. Pozadu nebude chtít ani Astana, která skvěle vstoupila do letošní sezóny a do Itálie vyrazí v čele s Jakobem Fuglsangem a Alexeyem Lutsenkem.
Další tři týmy přiváží každý jediného lídra. Za Bahrain-Merida se přesdtaví jejich největší hvězda Vincenzo Nibali. Stejné to bude u CCC s Gregem Van Avermaetem, tomu bude k ruce i mistr České republiky Josef Černý. Prapor Bory by měl hájit nejspíše Rafal Majka.
Dvojici lídrů přiveze Deceuninck-Quick Step. Prvním je nejlepší vrchař Tour de France 2018 Julian Alaphilippe a druhým pochopitelně vítěz z roku 2015 Zdeněk Štybar. Nápomocen jim bude určitě i Petr Vakoč, pro kterého to bude první závodní start v Evropě od MS 2017 v Bergenu.
Mezi další favority můžeme zařadit i tým Movistar. Na poslední chvíli sice účast odvolal mistr světa Alejandro Valverde, ale zastoupit ho může Richard Carapaz. Čtvrtým Čechem na startu je lídr Dimension Data Roman Kreuziger. Tým Jumbo-Visma už má ve svých řadách loni třetího Wouta Van Aerta, což bude jednoznačný lídr. S vítězem Tour de France 2018 Geraintem Thomasem přijede tým Sky a Trek-Segafredo vsadí nejspíše na Baukeho Mollemu.
Kdo zvítězí podle vás na Strade Bianche?
Takové jsou naše prognózy, ale kdo zvítězí podle vás? To tipujte na našem Facebooku pouze do soboty 9.3.2019 10:00, kdy závod odstartuje.
Jak to vidí Watson?
25 % – Julian Alaphilippe
18 % – Zdenek Stybar
17 % – Greg Van Avermaet
11 % – Tim Wellens, Alexey Lutsenko
6 % – Tiesj Benoot, Gianni Moscon
4 % – Jakob Fuglsang, Soren Kragh Andersen, Wout Van Aert
Zdroj obrázků: procyclingstats (2019): Strade Bianche 2019, https://www.procyclingstats.com/race/strade-bianchi/2019/overview (7. 3. 2019)
Před startem závodu mužů jedou i ženy,kde máme také zastoupení.V týmu SERVETO-PIUMATE-BELTRAMI TSA
jede svoji premiéru v profi cyklistice MARKETA HÁJKOVÁ.
Zdraví Stejný