Záludná etapa plná mírných stoupání skončí ve Frascati

nabor

Na papíře dvě hvězdičky z pěti, lehká spurterská záležitost. Čtvrtá etapa Gira však měří 235 kilometrů, v první půli ji ještě bude provázet silný vítr a u Říma může cyklisty pozlobit kvalita silnic. Profil se navíc neustále vlní a v závěru se sklony dostanou nad pět procent.

Úvodních 66,5 kilometrů tentokrát míří k východu. V Mancianu peloton zdolá jedinou vrchařskou prémii dne (7,6 km, 3,9 %, 4. kategorie). Ve stínu skalisek starého města Pitigliana začne další výšlap, na horu Poggio Evangelista (12,8 km, 3 %). U největšího jezera sopečného původu v Evropě Lago di Bolsena přijde zatáčka k jihu a dlouhá klesavá pasáž.  Tu vystřídá 15 kilometrů do 2,2 %, během nichž dojde na sprinterskou prémii. Průjezd kolem dalších vulkanických jezer (Lago di Vico a Bracciano), nové stoupání (4 km, 3,5 %), klesání a zase stoupání – 1,7 km do 5,3 %. V Mentaně pak 48,3 km od cíle bonifikační prémie.

Tou dobou se už bude objíždět Řím, na jehož jihovýchodním okraji leží v předposledním mírném kopci čtvrť Tor Bella Monaca. Věčné město má bohužel věčné problémy se stavem silnic, který zde organizátoři museli řešit do poslední chvíle. Pak cyklisté konečně dorazí do Frascati a v úbočí Albánských hor je nečeká nic snadného. Poslední dva kilometry mají průměr 4,4 % a maximum 7 %. Cílová rovinka měří po zatáčce na levou ruku 250 metrů.

4. etapa Giro 2019V závěru Gira by podobný profil mohl vyhovovat úniku. Nyní je ovšem peloton plný týmů hladových umožnit svým hvězdám zářit. Caleb Ewan je jedním z takových jmen. Rovněž Arnaud Démare nebo Davide Cimolai. Ve hře budou klasikáři: Ulissi, Battaglin, Lobato. Kurzy sázkových kanceláří však mezi favority řadí i Primože Rogliče se Simonem Yatesem!

V nepřehledném dojezdu tak nakonec může dojít na překvapení z řad dravého mládí. Zaskočit za Démara by mohl Valentin Madouas. Tao Geoghegan Hart si bude chtít spravit chuť po včerejší ztrátě. Skvělé nohy ukázal Matteo Moschetti.

Čtvrtá etapa Giro d’Italia 2019 začíná v 11:30. První přenosy opět po jedné. Na sprinterské prémii budou jezdci zhruba ve 14:15, na té bonifikační ve čtyři. V cíli kolem 17:14.

Soutěž