Yorkshirský průkopník cyklistiky


Brian Robinson byl prvním Britem v historii, kterému se podařilo vyhrát etapu na Tour de France. Stalo se tak v roce 1958. Představení trasy závodu pro rok 2014, zejména její start, byl opravdu silným zážitkem pro přihlížejícího Robinsona.

Popsat B. Robinsona jako průkopníka vyžaduje osvětlení širších souvislostí. Jako člen prvního britského týmu, který se účastnil TdF v roce 1955, obsadil konečné 29. místo. Cíle závodu se dočkal ještě jeden jeho týmový kolega, Tony Hoar, který obsadil 69. příčku. Předtím se TdF zúčastnili jen dva britští závodníci, a to v roce 1937. I v následujících letech, po účasti týmu z Velké Británie v roce 1955, by vám stačily ke spočtení britských účastníků prsty jedné ruky. Někdy dokonce i prst jediný. Ale mezi lety 1955 a 1961 byl Robinson vždy mezi nimi. Vyhrál dokonce dvě etapy, v roce 1958 a 1959.

Robinson ve svých více než osmdesáti letech se jen pár okamžiků před slavnostní prezentací svěřil:

„Start Tour v mém kraji je něco úžasného. V mém věku je už opravdu těžké se pro něco nadchnout, ale tohle je jiné. Je to něco neskutečného. Jako mladý závodník tehdy ve Francii, by to byla ta poslední věc, kterou bych si dokázal představit. Měl jsem dost starostí s tím, abych vůbec to závodění přežil!“

Závodění bylo tenkrát velmi odlišné od toho dnešního. Podmínky byly drsnější, co se týče stavu komunikací, technického vybavení i zázemí. Robinson popisuje svou první Tour de France jako boj o přežití.

„Soustředil jsem se jen na to, abych závod v pořádku dokončil.“

Jen jako příklad – sportovní ředitel týmu Velké Británie Syd Cozens neměl žádné zkušenosti se silniční cyklistikou. Předtím vedl jen dráhaře. Takže většině britských účastníku na Tour 1955 radili britští novináři, jak přežít v jejich první Tour. Také se do cíle dostali pouze dva jezdci z celého týmu.

„Abych byl upřímný, nikdo z nás neměl ani ponětí, jak se se závodem poprat. Bylo to učení a získávání zkušeností za pochodu a muselo být rychlé. Museli jsme naučit, jak a co jíst, jak se pohybovat v balíku a také ty poznatky ihned aplikovat.“

Přesuneme se o 59 let později, Tour de France startuje v Yorkshire. Robinson předpovídá pro sobotní etapu končící v Harrogate hromadný dojezd. Nedělní etapa v oblasti Peak District bude více kopcovitá. Robinson zná tuhle oblast velmi dobře z pravidelných klubových vyjížděk. Poslední kopec před cílem v Sheffieldu je opravdu těžký, to nebude nic pro Cava. Jeho den by měl přijít v sobotu v Harrogate.

Tak jako tak si Robinson Tour de France v Yorkshire určitě užije se vším všudy a zcela jistě nebude v červenci jediný.

Překlad článku