Wellens bere etapu, Thomas vyhrál Paříž – Nice celkově


Tim Wellens vyhrál závěrečnou etapu závodu Paříž – Nice po souboji tříčlenné skupiny. Druhý skončil Alberto Contador, třetí Richie Porte. Geraint Thomas po neuvěřitelné stíhací jízdě uhájil žlutý dres a může slavit první celkové vítězství v etapovém závodě v kategorii World Tour.

Dnešní únik vytvořilo hned 18 závodníků. Mezi nimi byli například vítěz etapy Tim Wellens (Lotto Soudal), Robert Kiserlovski (Tinkoff), Tsgabu Grmay (Lampre-Merida) nebo David de la Cruz (Etixx-Quick Step). Etapa byla krátká, ale peloton musel na trase překonat 6 horských prémií. Už před Col d´Éze byla skupina favoritů velmi naředěná.

20 kilometrů před cílem zaútočil Alberto Contador, ale neúspěšně. Na čelo se usadil Rafal Majka a táhnul peloton vstříc vrcholu stoupání. Posléze zvýšil rapidně tempo, odtáhl Contadora a ten ještě nastoupil. Za ním vyrazil Richie Porte. Žlutý muž Geraint Thomas měl obrovské problémy a odpadl i z pole favoritů.

Dvojice Porte, Contador na vrcholu Col d´Éze dojela Tima Wellense, který zůstával jako poslední z úniku před pelotonem. Thomas s Henaem ztráceli 40 vteřin. Připojil se k nim i Tony Gallopin. Ale to co tato trojice předvedla ve sjezdu do Nice bylo naprosto šokující.

Thomas, který ve stoupání neuvěřitelně trpěl, ve sjezdu ožil. S Henaem a Gallopinem stahovali peloton i vedoucí trio. Za 10 kilometrů už byli v pelotonu a dvojice týmu Sky se přesunula na čelo i tam. Tato famózní jízda likvidovala vteřinu po vteřině Contadorův žlutý sen.

Porte, Contador a Wellens si to ve spurtu sice rozdali, ale pouhých 5 vteřin za nimi se cílem prořítila desetičlenná skupina, kterou uzavíral Geraint Thomas. Contadorovi tak nestačil ani bonus 6 vteřin za druhé místo.

Top 10 etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Tim Wellens Lotto Soudal 3:16:09
2. Alberto Contador Tinkoff ,,
3. Richie Porte BMC ,,
4. Tony Gallopin Lotto Soudal + 0:05
5. Simon Yates Orica-GreenEDGE ,,
6. Arnold Jeannesson Cofidis ,,
7. Rui Costa Lampre-Merida ,,
8. Jesús Herrada Movistar ,,
9. Romain Bardet AG2R ,,
10. Ion Izagirre Movistar ,,

Top 10 celkového pořadí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Geraint Thomas Sky 27:26:40
2. Alberto Contador Tinkoff + 0:04
3. Richie Porte BMC + 0:12
4. Ilnur Zakarin Katusha + 0:20
5. Ion Izagirre Movistar + 0:37
6. Sergio Luis Henao Sky + 0:44
7. Simon Yates Orica-GreenEDGE + 0:44
8. Tony Gallopin Lotto Soudal + 0:51
9. Romain Bardet AG2R + 1:00
10. Rui Costa Lampre-Merida + 1:07

 

Contador, Thomas a Porte
Contador, Thomas a Porte