Výzva 28 procent. Kdo napodobí Contadora na Los Machucos?


Pátek třináctého nás čeká až za týden. Vuelta si ovšem přidá také páteční třináctou etapu. Muset zdolávat její profil, to je smůla sama o sobě. Alespoň pro ty, kdo se necítí v kopcích nejlépe. Los Machucos nachystá maximum na hraně představitelného – 28 %.

Na den přesně před dvěma roky tu svým typickým stylem naposledy odtančil k etapové výhře „El Pistolero“ Alberto Contador. A nestřílel. Ne z nostalgie, že jeho kariéra končí, ale protože půl minuty před ním projel páskou Stefan Denifl. Tehdy hrdina, dnes dopující „padouch“, ovšem o výsledek přišel. Také Contador ještě přidal jedno, stylově netypické, vítězství. To když ho před Angliru tak trochu nechal ujet tým Sky, jemuž šlo jen o udržení Froomova červeného dresu. Na Los Machucos El Pistolerovi nejdéle stačil López, vlivem nedostatku závodních dní mu však extrémní sklony a změny rytmu nesvědčily.

Los Machucos - profil závěrečného stoupání 13. etapy Vuelty 2019Letos je zatím Lópezova vrchařská kondice excelentní a zda tento stav trvá, si bude moci ověřit dávno před cílovou mimořádnou kategorií o celkové délce 6,8 kilometrů a průměru 9,2 %. Připraveno je šest dalších prémií s mírnějšími parametry. První dva kopce leží ještě na západních hranicích Baskicka, zbytek etapy je kantaberský. Tento přívlastek nese místní pohoří, provincie i moře, poblíž kterého se závod ocitá. My mu říkáváme Biskajský záliv a vítr od něj požene jezdce zítra. Dnešní počasí zůstane proměnlivé. Nebude žádné horko, jen kolem dvaceti stupňů.

Miguel Ángel López je hlavním favoritem. Také Valverde, Quintana a Pogačar musejí do ofenzívy. Primož Roglič v dresu lídra znamená výzvu. Je otázkou, zda Movistar a Astana vsadí na snahu totálně Slovince vyšťavit, nebo si sami nechají síly na štvanici ve velehorách.

Možná to bude etapa pro Poelse, Harta, Óscara Rodrígueze nebo Guerreira. Uvidíme, jestli zkusí získat puntíky Bouchard a zda se je vydá hájit Madrazo, jehož by Valverdeho případná výhra jinak oblékla zas do týmového. Prvních šest prémií nabízí 22 bodů. Los Machucos 15.

Třináctá etapa Vuelty 2019 začíná v místě včerejšího dojezdu, Bilbau, ve 12:58.

Tipovací soutěž