Na výročí Gira potýrá závodníky masiv Gran Sasso

nabor

Před 109 lety, 13. května 1909 ve 2:53 ráno, začalo v Miláně první Giro d’Italia. Etapa měřila 397 kilometrů. Dnes to bude „pouhých“ 225, zato s dvojicí prémií první kategorie v samém závěru.

9. etapa profil Giro dItalia 2018Peloton vyjede z Pesco Sannita, letošní nejmenší startovní obce, a 155 kilometrů před cílem dorazí do města Isernia. S ním je spojen jeden z nejdůležitějších vynálezů v dějinách lidstva. Právě tady, kde předci člověka žili již před 700 tisíci lety, zatím skončilo pátrání po první kultivaci ohně. 117 kilometrů od cíle si na výhru z Roccarasa v roce 2016 (letos je ovšem prémie zkrácená na polovinu) vzpomene Tim Wellens.

Campo Imperatore - profil dojezdu 9. etapy Giro d'Italia 2018Kaskádovité závěrečné stoupání do 2135 m n. m. začne 45 kilometrů od cíle pravidelným výjezdem s průměrem přes 6 % do Calascio. Malebnou horskou krajinu masivu Gran Sasso, v němž leží i nejvyšší vrchol Apenin Corno Grande (2912 m n. m.), zde doplňují stavby pamatující středověk, byť část pobořilo před devíti lety zemětřesení. Náročnost bude gradovat na posledních 4,5 km před cílem v lyžařském rezortu Campo Imperatore – ty mají průměr 8,2 %.

Dnes se nikdo z favoritů šetřit nebude. Forma ještě nemusí být optimální, smršť rozhodujících etap se spustí až příští sobotu. Ale hraje se určitě o víc než na Etně či Montevergine. Pohodové Giro zatím prožívají Simon Yates, Thibaut Pinot, Esteban Chaves a Domenico Pozzovivo. Stvrzovat reálnost ambic musejí naopak tři hlavní předzávodní favorité: Froome s jeho ranami na těle i duši, zatím dvacátý López a Dumoulin, který na Etně naznačil zranitelnost.

Zda se tito borci utkají jen mezi sebou, nebo i o etapovou výhru, není zcela jasné. Ciccone, již zmiňovaný Wellens, Dombrowski či Atapuma si včera naordinovali odpočinek a dnes by toho jistě rádi využili. Etapa by mohla svědčit také Janu Hirtovi, ovšem vedle nohou se samozřejmě bude muset řídit týmovými pokyny. Astana má v top 20 stále tři jména – vedle Lópeze ještě Kangerta a Bilbaa.

Devátá etapa Giro d’Italia 2018 začíná v 11:00 (nultý kilometr v 11:10) a přenosů se dočkáme po jedné. Pod dvojici závěrečných prémií peloton najede po půl čtvrté a dojezd je při očekávané průměrné rychlosti 37 km/h odhadnut na 17:15.

Také dnes hledáme jméno vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku!