Vynikající David Gaudu znovu ve spurtu porazil Costu

nabor

V třetí etapě Kolem Romandie se finišovalo do 1 km dlouhého stoupání a ve spurtu opět prokázal vynikající nohy francouzský mladíček David Gaudu  (Groupama-FDJ). Porazil na pásce stejně jako v 1. etapě Ruie Costu (UAE Team Emirates) a dotírajícího Primože Rogliče (Team Jumbo-Visma). Geraint Thomas (Team Ineos) měl ve spurtu kolizi s Michaelem Woodsem (EF Education First) a Sonny Colbrelli (Bahrain-Merida) se dokonce zamotal do pádu. Celkově si vedení udržel Roglič, ale jeho náskok na Gauduho se snížil.

Druhou polovinu Tour de Romandie otevřela spíše klasikářská etapa v okolí Romontu, na vrchovině západně od jezera Lac de Gruyere, ke kterému se peloton také na pár kilometrů podíval. Na trati dlouhé 160 km byla naskládána čtyři kategorizovaná stoupání, přičemž nejvýraznější roli měl hrát bezpochyby kopec 2. kategorie do Villars-Bramard 12 km před cílem, a po něm následující dvě další nekategorizovaná stoupání – to poslední začínalo v podstatě pod flamme rouge.

Únik dnes nedostal mnoho prostoru. Byli do něj vysláni jezdci z týmů favoritů na celkové pořadí, konkrétně Kenny Elissonde (Team Ineos), a týmů, které ještě mnoho neukázaly – Lennard Kamna a Michael Storer z Teamu Sunweb, Michael Albasini (Mitchelton-Scott) a Jan Tratnik (Bahrain-Merida), vítěz prologu. Přidali se ještě Andrey Amador (Movistar) a Roland Thalmann (Swiss Cycling Team). Nejvyšší odstup od čela pelotonu se však dostal jen na hranici 1:30min.. Z úniku se pak vrátili do hlavní skupiny Albasini a Amador, a 17km před cílem dobrodružství uprchlíků skončilo. Na stíhání se nejvíce podílel tým EF Education First, pracující pro Michaela Woodse.

Stoupání na Villars-Bramard přejel peloton pohromadě. Následovalo ještě jedno nekategorizované stoupání, v jeho polovině si dojel pro body na sprinterské prémii Simon Pellaud z domácího švýcarského týmu. Na metě 5 km zkusil neúspěšně zaútočit Thomas De Gendt (Lotto Soudal). A pak, po krátkém sjezdu, přijel peloton pod závěrečné kilometrové stoupání. Dopředu se prodral Dylan Van Baarle (Team Ineos), Primož Roglič, Geraint Thomas, Rui Costa. Snažil se i Sonny Colbrelli, ale s několika dalšími jezdci skončil v pádu. Přes nešťastnou skupinku se nejlépe dostal David Villella, ale rozhodující souboj svedli Costa, Gaudu a Roglič. Woods po kolizi s Thomasem dojel až čtvrtý, páté místo bral Felix Grossschartner (Bora-hansgrohe), všichni ve stejném čase.

Celkové vedení si udržel Primož Roglič, ale díky bonifikacím za umístění již na něj David Gaudu ztrácí pouze 6 sekund. Třetí Rui Costa má ztrátu 8s, čtvrtý Grossschartner 19s, pátý Geraint Thomas 20s a šestý Betancur 21s.

Jan Hirt v dresu Astany dojel dnes se ztrátou více než 8 minut a celkově je se ztrátou 14 minut na vedoucího jezdce na 68. místě.

Zítra se jede královská etapa se třemi stoupáními 1. kategorie, z nichž to poslední končí na cílové pásce.