Vuelta otvírá brány. Ulicemi Torreviejy se při časovce proženou týmy

nabor

Řečí každoročně potvrzovaného stereotypu žhavá španělská Vuelta začne za slunečna a teplot večer klesajících k pětadvaceti u jedné z lagun plných soli, které se noří do země na kraji valencijského města Torrevieja. Rovinatá týmová časovka tu bude měřit 13,4 km.

Barvou Vuelty je sytě červená. Smíchejte ji s barvou soli, jakou asi znáte ze své kuchyně, a dostanete odstín připomínající hladinu Salinas de Torrevieja. Do krás národního parku i na těžaře tu září růž, jíž si přes brýle prohlédne také 176 odvážných cyklistů, kteří se pokusí udržet spolu se sedmi týmovými kolegy ve vozovce a pak také zabojovat o trikoty. Slunce už se bude blížit k obzoru, až dojede poslední z 18 týmů WorldTour a dalších čtyř pozvaných na divokou kartu (lokální Burgos, Caja Rural a Euskadi a francouzský Cofidis, čerpající krom svých kvalit ze sponzorské vazby). Přesto večer na španělských hodinkách bude mladý.

A ač Giro letos Vueltu o jednoho mladíka překoná, oproti Tour tradičně shodí léta také samotný peloton. Pětadvacet a méně bylo na startu ve Francii 36 jezdcům, tady je jich 60. Na mladé pole čeká trať, která technickou náročností patří k průměru. Od zmiňované laguny se pojede osm kilometrů k severu, u moře pak přijde otočka. Boční vítr průběžně zeslábne, pohybovat se bude mezi 10 a 15 kilometry v hodině. Turisty oblíbená Torrevieja ukáže kamerám mimo jiné pláž Bláznů, jíž podle zlých jazyků jen blázni navštěvují, ježto je úzká a kulantně řečeno urbánní. Dojíždět se bude ještě kousek jižněji u přístaviště.

Co se oproti Tour nemění, je jméno favoritů. Team Jumbo-Visma a jeho partu kolem Tonyho Martina, Rogliče a Kruijswijka jako by mohla porazit jen přílišná opatrnost. Ineos, který optikou chronometru lehce zesílil překvapivým odesláním Elissondea domů, si spolu s domácím Movistarem (je tomu pět let, co pro Španělsko ve stejné disciplíně získal zatím poslední premiérový červený dres) a barvami Quick-Stepu zkusí roli nejsvětleji černých koní.

Tři ze zmiňovaných stájí uzavřou startovní listinu, s trochu silnějším větrem se budou muset popasovat Britové a ještě před nimi odstartují další solidní časovkáři z CCC či EF a o bytí bojující Kaťuša.

První etapa Vuelty 2019 začíná v 18:56. Neboť 21 krát 4 rovná se 84, pro Movistar odstartuje show ve 20:20 a skončí kolem půl deváté, kdy okusí dlouhé stíny plachetnic.

Soutěž na Facebooku