nabor

Řečí každoročně potvrzovaného stereotypu žhavá španělská Vuelta začne za slunečna a teplot večer klesajících k pětadvaceti u jedné z lagun plných soli, které se noří do země na kraji valencijského města Torrevieja. Rovinatá týmová časovka tu bude měřit 13,4 km.

Barvou Vuelty je sytě červená. Smíchejte ji s barvou soli, jakou asi znáte ze své kuchyně, a dostanete odstín připomínající hladinu Salinas de Torrevieja. Do krás národního parku i na těžaře tu září růž, jíž si přes brýle prohlédne také 176 odvážných cyklistů, kteří se pokusí udržet spolu se sedmi týmovými kolegy ve vozovce a pak také zabojovat o trikoty. Slunce už se bude blížit k obzoru, až dojede poslední z 18 týmů WorldTour a dalších čtyř pozvaných na divokou kartu (lokální Burgos, Caja Rural a Euskadi a francouzský Cofidis, čerpající krom svých kvalit ze sponzorské vazby). Přesto večer na španělských hodinkách bude mladý.

A ač Giro letos Vueltu o jednoho mladíka překoná, oproti Tour tradičně shodí léta také samotný peloton. Pětadvacet a méně bylo na startu ve Francii 36 jezdcům, tady je jich 60. Na mladé pole čeká trať, která technickou náročností patří k průměru. Od zmiňované laguny se pojede osm kilometrů k severu, u moře pak přijde otočka. Boční vítr průběžně zeslábne, pohybovat se bude mezi 10 a 15 kilometry v hodině. Turisty oblíbená Torrevieja ukáže kamerám mimo jiné pláž Bláznů, jíž podle zlých jazyků jen blázni navštěvují, ježto je úzká a kulantně řečeno urbánní. Dojíždět se bude ještě kousek jižněji u přístaviště.

Co se oproti Tour nemění, je jméno favoritů. Team Jumbo-Visma a jeho partu kolem Tonyho Martina, Rogliče a Kruijswijka jako by mohla porazit jen přílišná opatrnost. Ineos, který optikou chronometru lehce zesílil překvapivým odesláním Elissondea domů, si spolu s domácím Movistarem (je tomu pět let, co pro Španělsko ve stejné disciplíně získal zatím poslední premiérový červený dres) a barvami Quick-Stepu zkusí roli nejsvětleji černých koní.

Tři ze zmiňovaných stájí uzavřou startovní listinu, s trochu silnějším větrem se budou muset popasovat Britové a ještě před nimi odstartují další solidní časovkáři z CCC či EF a o bytí bojující Kaťuša.

První etapa Vuelty 2019 začíná v 18:56. Neboť 21 krát 4 rovná se 84, pro Movistar odstartuje show ve 20:20 a skončí kolem půl deváté, kdy okusí dlouhé stíny plachetnic.

Soutěž na Facebooku

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.