nabor

Vuelta a España se 19. prosince stala tradičně poslední z Grand Tours, jež odhalily trasu budoucího ročníku. Nudu Španělsko nikdy nechystá a i přes pozvolnější start na 3272,2 kilometrech závodu užijeme spoustu akce, včetně experimentu s neasfaltovaným úsekem.

Spekulace a úniky informací ohledně trasy Vuelty byly snad ještě četnější než v případě Tour a Gira. Opravdových novinek tedy večerní prezentace na východě Španělska, v centru valencijské provincie Alicante, zase tolik nepřinesla.

Právě z Alicante, konkrétně tedy ze Salinas de Torrevieja, Vuelta 24. srpna vyrazí na svou 74. pouť. Rovinatá týmová časovka může zajistit červený dres specialistovi i přinést dílčí překvapení. Udělen bude také bílý dres, který nově nepoveze lídr kombinovaného pořadí, ale nejlepší závodník ve věku 25 let a méně.

První závodní blok

Východu hostitelské země bude patřit všech devět etap úvodního bloku až na tu závěrečnou, která na severu překročí pyrenejské hranice do Andorry. Naopak první čtyři zkoušky, které navštíví mj. známá regionální sídla Calp, město mrakodrapů Benidorm či samotné Alicante, hornaté rozhodně nebudou a všechny mohou skončit spurtem.

Profil 5. etapy Vuelty 2019
Profil 5. etapy Vuelty 2019

Pátá etapa – první hory. Dojezd ke hvězdárně Javalambre, ohodnocený první kategorií, naznačí formu favoritů a v případě Vuelty i to, kdo může být pro boj o celkové pořadí vůbec zvažován. Také šestá a sedmá etapa skončí na prémiích, byť kratších. Nejprve to bude poměrně mírná „trojka“ Ares del Maestrat s průměrem pod 6 %, na druhý den stojka Mas de la Costa, známá naopak svou dvoucifernou tyranií kolen.

Profil 7. etapy Vuelty 2019
Profil 7. etapy Vuelty 2019
Profil 9. etapy Vuelty 2019
Profil 9. etapy Vuelty 2019

Poslední srpnový den bude patřit zvlněnému profilu, jenž bude předehrou etapě číslo devět. Andorra, 96,6 kilometrů, pět prémií – dvě „dvojky“, dvě „jedničky“ a mimořádná Coll de la Gallina. Navíc jen deset kilometrů od cíle pasáž 3,7 kilometrů ve znamení sterrata, štěrkových cest, hrozících defekty. Jednoznačný vrchol prvního bloku.

Druhý závodní blok

Profil 12. etapy Vuelty 2019
Profil 12. etapy Vuelty 2019

Druhý týden začne pro změnu ve Francii. Pau, zvlněných 36,1 km jediné individuální časovky závodu. V jedenácté etapě vlnky v zapomenutém kraji na francouzsko-španělském pomezí. Dvanáctá etapa oproti tomu povede z motoristického okruhu Circuito de Navarra do Bilba a v srdci Baskicka profil zůstane jen kopcovitý, přesto závěr přitvrdí.

Profil 13. etapy Vuelty 2019
Profil 13. etapy Vuelty 2019

To však ještě nebude nic proti třinácté etapě. Sadu dalších sedmi vrchařských prémií utne vražedné Los Machucos, mimořádná kategorie. Pak volnější etapa do Ovieda a další i formálně mimořádný dojezd, Puerto del Acebo. Před druhý den volna se vejde ještě šestnáctá etapa: dvě třetí kategorie, pak dvě „jedničky“ a na závěr táhlá asturijská hrozba La Cubilla.

Profil 14. etapy Vuelty 2019Profil 15. etapy Vuelty 2019

Profil 18. etapy Vuelty 2019
Profil 18. etapy Vuelty 2019

Třetí závodní blok

Závěrečné etapy se budou nebývale točit kolem Madridu. Ta sedmnáctá by měla patřit spurterům. Osmnáctá se čtyřmi „jedničkami“, ale dojezdem z kopce, vyzve odvahu těch, kdož ucítí pozdní formu. Další sprint v Toledu, ale zamotají jej stoupavé kostky. A trochu atypické vyvrcholení v podobě dvacáté etapy s cílem na „trojce“ Alto de Gredos. Dojezd do Madridu již na celkovém pořadí nejspíš nic nezmění.

Profil 20. etapy Vuelty 2019

Možní favorité

Vuelta nebývá hlavním cílem největších es, tradičně je však i méně predikovatelná a otevřenější. Je nicméně pravděpodobné, že dominovat budou chtít domácí jedničky z Movistaru. Po rozpačité sezóně 2018 se očekává, že na domácí půde zkusí bodovat znovu s Valverdem a Quintanou, ovšem možná i s novým lídrem takříkajíc z druhého sledu. Další ze španělsky mluvících borců Miguel Ángel López by Vueltu rovněž měl jet. A domácí davy netrpělivě vyhlížejí také, zda se vrátí Enric Mas. Právě on se loni stal coby druhý muž celkově posledním ne-vítězem trikotu pro jezdce do 25 let. Tentokrát by pro něj byl už spíše očekávaným minimem úspěchu.