Matthews byl v cíli silnější než Martin

nabor

V první kopcovité etapě šel do závěrečného kilometru s šesti procentním stoupáním peloton pohromadě. První zaútočili jezdci týmu Katusha, Caruso a Rodriguez, ale  brzy se přes ně přehnala dvojice Daniel Martin a Michael Matthews. Druhý jmenovaný potvrdil očekávání a vítězstvím v etapě se zároveň oblékl do červeného.

Třetí dějství španělské Vuelty nabídlo hned na úvod velmi netradiční prostor pro start cyklistického závodu. Etapa začala v přístavu Cadiz na palubě letadlové lodi Juan Carlos I., jako pocta španělskému námořnictvu. Od prvních kilometrů jsme mohli vidět několik pokusů o únik, ale teprve ten z desátého kilometru se stal úspěšným. Stejně jako včera se v něm objevil Van Rensburg (MTN-Qhubeka) a společníky mu tentokrát dělali Wyss (BMC), Mas Bonet (Caja Rural), Fumeaux (IAM), Cousin (Europcar). Tato pětice si brzy vybudovala pětiminutový náskok.

Na padesátém kilometru dělal odstup pelotonu za uprchlíky už něco kolem osmi minut. Čekalo se, jak zareaguje družina kolem lídra závodu, na stáj Movistar. Ta ovšem výraznou snahu na sjetí čelní skupiny nevyvíjela. Brzy začala na čele spolupracovat australská Orica GreenEdge spolu s francouzkou FDJ a holandský Giant Shimano. Tyto týmy měly jasný záměr, zlikvidovat ztrátu a umožnit svým spurterským hvězdám souboj v závěru etapy.

Když skupina uprchlíků začala stoupat k první ze čtyř vrchařských premií třetí kategorie, bylo jasné že po dnešní etapě dojde k převlékání vrchařského trikotu. Díky úsilí Oricy, která pracovala pro svého sprintera Matthewse, se náskok ztenčil na 3 minuty.  Po druhém stoupání se dostal do problémů Fumeaux a začal pomalu odpadat.  Před posledním stoupáním nastoupil trojici uprchlíků Mas Bonet a brzy získal náskok přes minutu.

Dnešní profil etapy byl prvním lehkým testem vrchařské pohody jednotlivých jezdců, zatímco Contador (Tinkoff-Saxo) vypadal po zranění v pohodě, poslední stoupání dokázalo z pelotonu odpárat několik jezdců. Jedním z nich byl i Fabian Cancellara (Trek).

Pětadvacet kilometrů před cílovou páskou je dojet i hrdina a bojovník dne Mas Bonet a vše spěje k očekávanému představení nejlepších sprinterů, kteří ovšem dnes nepojedou klasický spurt, ale budou muset v cílové pasáži zdolat poměrně náročné kilometrové stoupání, což dává prostor dalším jezdcům.

Na příjezdu, k cílovému městu Arcos de la Frontera, šla při nepozorném občerstvováni k zemi dvojice jezdců Movistaru Castroviejo a Malori. Tento incident oba odnesli zhruba patnáctiminutovou ztrátou na nejlepší, nicméně etapu dokončili pravděpodobně bez vážnějších zranění. V zápětí se pokusil o krátký nástup Adam Hansen, ale to už měl peloton vše pod kontrolu.

Dva kilometry před páskou se začala silnice zvedat a na špici byly týmy Giant Shimano a Katusha. Vpředu se pohybovali i jezdci Cannondalu a Alberto Contador. Na poslední pětistovce nastoupil Daniel Martin z Garminu, který si na zádech vezl  Michaela Matthewse z Oricy. Ten potvrdil roli favorita a zvítězil před Danem Martinem a Joaquinem Rodriguezem, čímž se dostal do čela průběžného pořadí.

Výsledky 3. etapy

P.JezdecTýmWTBodyČas
1 MATTHEWS MichaelOrica GreeEdge16805:12:14
2 MARTIN DanieGarmin Sharp850
3 Rodriguez JoaquimTeam Katusha435
4 kelderman WilcoBelkin – Pro Cycling Team225
5 Martens PaulBelkin – Pro Cycling Team118
6EVANS CadelBMC Racing Team15
7 mondory LloydAG2R La Mondiale12
8 BOUHANI NacerFDJ.fr10
9 moreno DanielTeam Katusha8

10 froome ChristopherTeam SKY6,,

Celková klasifikace po 3. etapě

P.JezdecTýmČas
1 MATTHEWS MichaelOrica – GreenEDGE9:27:53
2QUINTANA NairoMovistar Team0:04
3 Valverde AlejandroMovistar Team0:11
4 URAN RigobertoOmega Pharma – Quick Step0:15
5CARUSO DamianoCannondale0:17
6 CHAVEZ EstebanOrica – GreenEDGE
7 BENNETT GeorgeCannondale0:20
8ARREDONDO Julian DavidTrek Factory Racing
9 Zubeldia H.Trek Factory Racing
10BRAMBILLA GianlucaOmega Pharma – Quick Step0:22