Vrchařský souboj uzavře extrémní andorrská nálož

nabor

Šest hodnocených stoupání, z toho tři první a jedno (cílové Coll de la Gallina) mimořádné kategorie. Takové je menu dvacáté etapy Vuelty, dlouhé pouhých 97,3 kilometrů. Yatesův červený dres může v tomto profilu ohrozit jediný, ovšem neopomenutelný nepřítel. Chaos.

Andorra je jedním z nejmenších států světa. Na rozloze Prahy tu v Pyrenejích žije asi 77 000 lidí, z nichž polovinu tvoří etničtí Katalánci. Dnes hranice ministátu vklíněného mezi Španělsko a Francii postačí pro celou jednu etapu Vuelty. Krom časovek bude letos nejkratší. Ne však vlivem improvizace. Krátká zkouška prakticky bez roviny by měla zaručit atraktivní podívanou a plodnou půdu pro všechny dychtivé po posunu pořadím.

Coll de la Gallina - profil dojezdu 20. etapy Vuelty 2018Trasa etapy bude zamotaná a hned na dvě stoupání se pojede dvakrát. Start hostí Escaldes-Engordany (v jehož okolí se v neolitu usadili první obyvatelé území Andorry) a hned po 1,3 kilometrech začne „dvojka“ Coll de la Comella (4,3 km, 8,7 %). Po sjezdu první výjezd na Beixalis (7,1 km, 8 %, první kategorie). Další v programu budou „jednička“ Ordino (9,8 km, 7,1 %) a Beixalis podruhé. Pátým (potažmo třetím) vrcholem dne bude opět Comella, ovšem z lehčí strany (3,6 km, 6,3 %, třetí kategorie). Etapu uzavře výšlap mimořádné kategorie Coll de la Gallina. Ačkoli se pojede ve zkrácené verzi, 3,5 km do 8,7 % (viz profil), nohy cyklistů i vlivem předchozí přetěžké dřiny zaměstná pořádně.

20. etapa Vuelta 2018 profilVčera až překvapivě aktivní Movistar si pod sebou jen podřezal větev. Kdo se nyní odváží k útočnému pojetí etapy již od prvních kilometrů? Do desítky a pro etapu by rádi jezdci Bory – jedenáctý Buchmann a třináctý Majka. Podobně by měli smýšlet dvanáctý Kelderman a sám desátý Gallopin. Devátý Izagirre se po letos už 86 závodních dnech zdá naladěn defenzivně.

Na pódium by mohli zaútočit Mas a López a povolat do akce top favority. Kruijswijk (17 s před Masem, 31 před Lópezem) a především Valverde (-37 / -51 s) se jeví zranitelnějšími než vedoucí Yates. O krále hor se utkají De Gendt, Maté, Mollema a King, které dělí jen 18 bodů. O Madrid zabojují spurteři. Nejvíce ohrožen bude zřejmě habán Walscheid.

Dvacátá etapa Vuelty 2018 začíná ve 14:54 a celou ji naladíte v přímém přenosu. Na první „jedničce“, Beixalis, by cyklisté měli být kolem 15:27 a pod ní přijde sprinterská prémie. Druhý průjezd Beixalis kolem 16:44 a dojezd středním odhadem v 17:40.

Tipněte si vítěze etapy na našem Facebooku či přes SMS:

  • ve tvaru WT mezera 20 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.