Coll de la Rabassa bude nejvyšším dojezdem Vuelty 2018


Jen jedinkrát se tento závod podívá do dvou tisíc. V devatenácté etapě zamíří peloton ke sportovně-zábavnímu parku Naturlandia, na Coll de la Rabassa (17 km, 6,6 %, 2025 m n. m.). Půjde o první ze dvou etap v knížectví Andorra, jež celou Vueltu rozhodnou.

Start ještě bude španělský. Nebo raději katalánský? Tam, kde se zrodila včerejší senzace, začne možná příběh další. Z Lleidy vyrazí cyklisté dál na severovýchod. Profil bude stoupat zvolna, bez vrchařských prémií, a s tím se bude snižovat teplota. Ze startovních třicítek až na poloviční hodnoty u cíle. Déšť není vyloučený, ale ani pravděpodobný. Takové normální odpoledne v parku Naturlandia, honosícím se nejdelší tobogánovou dráhou v Evropě (měří 5,3 km).

Coll de la Rabassa - profil dojezdu 19. etapy Vuelty 2018Až na to, že tentokrát budou zraky upřeny před brány. Cyklistický svět zaměří svou pozornost na prémii mimořádné kategorie Coll de la Rabassa, jíž bude zdolávat 160 statečných, kteří pokračují v pouti Vuelty. Na stoupání si možná vzpomenete z ročníků 2015, respektive 2017. Třetí ze šesti kopců brutální kompletně andorrské etapy (vládl jí nakonec jasně Mikel Landa) ani druhý ze tří prvního loňského vrchařského testu však nepoutaly tolik pozornosti jako dnešní jediný, nadto o více než 200 metrů vyšší.

19. etapa Vuelta 2018 profil

Rabassa je stoupáním, které je nejprudší v úvodu. 10 kilometrů do 7,5 % pak střídá pět mírnějších a až v závěru intenzita opět stoupá. Kde přijdou útoky? To není tak docela jisté. Kdo na ně bude pomýšlet? To už je jasnější. Alejandro Valverde ztrací na Simona Yatese 25 vteřin. Mas 1:22, López 1:36, Kruijswijk 1:48 a Quintana 2:11. V červené hře jsou všichni.

O únik se dá očekávat celkem bitva. Čím lítější, tím spíše vyústí ve výhru z jeho řad. Zkusit to z něj mohou jezdci druhé desítky jako Majka, Molard nebo Brambilla, ale také ti skrytí v hlubinách celkové klasifikace jako Nibali, Teuns, Bennett, Fraile či Gorka Izagirre. Někteří mohou uniknout, aby později počkali na lídry. To se může týkat i Jana Hirta.

Devatenáctá etapa Vuelty 2018 začíná ve 13:30. Sprinterská prémie pod cílovým stoupáním kolem páté, dojezd kolem 17:40.

Tipněte si vítěze etapy na našem Facebooku či přes SMS:

  • ve tvaru WT mezera 19 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.