Vrchařská Tour vyvrcholí na Alpe d’Huez

nabor

Sesuvy půdy jen na 110,5 kilometrů zkrácená dvacátá etapa Tour de France nabídne poslední možnost pro přesuny v celkovém pořadí.

Z Modane se peloton vydá z kopce do evergreenu alspkých etap letošní Tour, města Saint-Jean-de-Maurienne. V něm začne stoupání na již včera zdolávané (nikoli však stejnou cestou) Col de la Croix de Fer. 29 kilometrů dlouhá prémie obsahuje i osm kilometrů z kopce či po rovině, poměrně prudký zbytek však znamená průměr stále na 5,2 % a mimořádnou kategorii. Sjezd, kousek roviny a prostor pro bitvu o slávu a cenné vteřiny a minuty na Alpe d’Huez. Legendární „holandský“ kopec s jeho neustále se zdvihajícími serpentinami nejspíš po náročné Tour nadělá mezi jezdci top ten pořádné rozdíly.

Na samý závěr závodu se ochladí. Teploty půjdou i pod dvacet, bude polojasno až oblačno. Přeháňky opět možností.

profile-20Dnešní etapa je kontrolovatelná a výhra na Alpe d’Huez stejně jako finální útok na Froomea bude lákadlem zejména pro Movistar a Naira Quintanu. Na druhou stranu španělská stáj musí jet i obezřetně, chce-li si ohlídat dvě pódiová umístění (třetí Valverde má na Nibaliho minutu a devatenáct sekund). Nadto ani sám Chris Froome se jistě předem neodevzdá myšlenkám na pouhé redukování ztráty. Alberto Contador zůstává na letošní Tour neuspokojen a mohl by vzhlížet k dlouhému útoku. Ve stínu posledních etap by už stěží šlo hovořit o „překvapivém“ tahu.

Je otázka, jak po včerejším velkém úsilí zrehabilituje Vincenzo Nibali. Únava bude hlavním vyzyvatelem i pro domácí jezdce a bojovníky o puntíkatý dres, tedy zejména Bardeta, Pinota, Rollanda a Rodrígueze. Právě mezi potenciálními králi hor může krátká etapa s 75 body k dispozici nabídnout pořádné drama. Zatím vede Bardet (90) před Froomem (87) a Rodríguezem (78) a v poslední etapě už bude k dispozici jen jediný bod. Vpřed by měli vyrazit ti, kteří pokukují po titulu největšího bojovníka Tour, například tedy Jan Bárta.

20. etapa odstartuje ve 13:10. Dojíždět se bude již kolem půl páté. Přímý přenos bude poskytován z celého průběhu etapy.

Více informací =>