Vítězný spurt Sama Bennetta v 1. etapě Tour Down Under

nabor

Je to tady! World Tour 2020 začala!!
První worldtourový spurt v Austrálii vyhrál Sam Bennett o půl předního kola před Jasperem Philipsenem a Erikem Baškou. V chaotickém dojezdu se týmové vláčky v podstatě nezvládly poskládat. Tým Deceuninck-QuickStep si tak spravil chuť po nedělním neúspěchu v australském úvodním kritériu.

V jižní Austrálii, poměrně blízko území nedávných ničivých požárů, začal včera úvodní podnik letošní cyklistické World Tour série. Je jím 22. ročník šestietapového závodu Santos Tour Down Under. První etapa se jela na pěti třicetikilometrových okruzích se startem a cílem v Tanundě. Krátké stoupání, maximálně 90 výškových metrů, několikakilometrové rovinky jako když střelí. Naštěstí australské horko trochu polevilo.

V úvodu závodu rozjel Mitchelton-Scott ostré tempo pro Jihoafričana Daryla Impeyho, který si získal první body na sprinterské prémii na 15. kilometru. Ihned potom se vytvořil únik ve složení Joey Rosskopf (CCC), Michael Suner (Team Sunweb), Dylan Sunderland (NTT Pro Cycling) a Jarrad Drizners (UniSA-Australia). Peloton nechal uprchlíkům i čtyřminutový náskok a Jarrad Drizners se svému publiku odvděčil ziskem maxima bodů na první vrchařské prémii na Breaknecku i na druhé prémii sprinterské.

Pro poslední dnešní vrchařské body, zhruba 40 km před cílem, si ze skupiny v úniku vyjel Joey Rosskopf, dvojnásobný americký šampion v časovce. Po několika kilometrech ho peloton konečně dostihl a spurterské týmy si začaly situaci na čele pečlivě hlídat. Nejvíce se na tempu podílel Thomas de Gendt (Lotto Soudal).

Boj o pozice před závěrečným spurtem vyšel nejlépe belgickému týmu Deceuninck-QuickStep. Keisse a Archbold přivedli na poslední stovky metrů dánského šampiona Michaela Mørkøva v závěsu se Samem Bennettem, který si počkal, až se soupeři utaví, a vystřelil přesně v pravý okamžik. Krok s ním udržel jen mladičký Jasper Philipsen (UAE – Team Emirates).

https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/fuLkrbFvofYUNVPN2W6NZQ.jpg

Bronz patří Eriku Baškovi (Bora-hansgrohe), čtvrté místo Eliovi Vivianimu (Cofidis) a páté André Greipelovi (Israel Start-Up Nation). Bez výraznějšího výsledku zůstal domácí Caleb Ewan (Lotto Soudal), vítěz nedělního deštivého kritéria Tour Down Under Classic.